Biwak w lesie jesienią lub zimą? To możliwe

Data publikacji: 10.10.2021 19:52
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Biwak w lesie najczęściej kojarzony jest z okresem letnim. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, każda pora roku jest dobra na aktywny wypoczynek na łonie natury. Ważne, by odpowiednio się do tego przygotować.

Krzysztof Fura, miłośnik survivalu i bushcraftu, zaznacza, że okres jesienno-zimowy to bardzo ciekawy czas na wypad na łono natury.

- Wbrew pozorom, jesienno-zimowy biwak w lesie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie ma owadów, które latem są często uciążliwe. Ponadto jesienią, a tym bardziej zimą mamy świetne warunki do obserwacji zwierząt leśnych – powiedział.

Wypad w teren wiąże się jednak z przygotowaniem odpowiedniego ekwipunku i prowiantu.

- Gdy jest zimno, nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest inne, niż latem. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w dobry termos oraz odpowiednie racje żywnościowe, dzięki którym będziemy mieć dostatecznie dużo energii, by przetrwać z dala od cywilizacji. Wskazane jest przyjmowanie częstszych i najlepiej ciepłych posiłków. Zawsze jednak powinniśmy właściwie oceniać nasze umiejętności, tak by nie podejmować się wyprawy ponad nasze siły. Podstawą jest, aby nie odmrozić sobie rąk i nóg lub w przypadku pierwszych oznak przeziębienia albo gorączki w porę zawrócić ze szlaku - dodaje.

Krzysztof Fura podkreśla, że współcześnie nie brakuje sprzętu przeznaczonego dla osób chcących spróbować czegoś nowego. Właściwe buty, śpiwór, namiot lub hamak z właściwą izolacją mogą pomóc w przetrwaniu niejednej chłodnej nocy. Nie zaszkodzi także zabrać ze sobą latarkę, apteczkę czy folię termiczną.

- Nie musimy rozpalać ognia, by przetrwać w lesie. W trakcie zimy możemy nawet spać w hamaku. Podstawą jest odpowiednia izolacja, tak abyśmy nie mieli problemów z zimnem od ziemi. Z kolei ciepły posiłek możemy sobie zapewnić dzięki termosom obiadowym, albo bezdymnym ogrzewaczom - tłumaczy.

Rozpalanie ognia w lesie w normalnej sytuacji jest zabronione i karane. Jednak w sytuacji zagrożenia życia rozniecenie ogniska sygnałowego może uratować zdrowie lub nawet życie.

Reklama