Ciężarówki z gruzem w centrum Kielc [WIDEO, ZDJĘCIA]

Data publikacji: 09.07.2021 08:32
Autor: Wiktor Taszłow / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
09.07.2021. Kielce. Budowa Teatru im. Stefana Żeromskiego. Wywóz gruzu

09.07.2021. Kielce. Budowa Teatru im. Stefana Żeromskiego. Wywóz gruzu
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ciężarówki z gruzem ruszyły. Do końca roku wielkogabarytowe samochody będą kursować przez ścisłe centrum Kielc. Remont Teatru Żeromskiego wkracza w kolejny etap.

Jak informowaliśmy, za dwa lata kielecka scena dramatyczna całkowicie zmieni oblicze. To ma być połączenie nowoczesnych trendów i historii.

Pierwsze ciężarówki załadowano już gruzem, a przed ekipą budowlaną jeszcze kilkaset podobnych załadunków. Przez najbliższe miesiące z placu budowy Teatru im. Stefana Żeromskiego musi zniknąć kilkaset metrów sześciennych gruzu.

 Od dziś do jesieni, ciężarówki wywożące odpady będą przejadać przez ścisłe centrum miasta. Trasę po uzgodnieniach z ratuszem wyznaczył Miejski Zarząd Dróg. To ulice: Leśna, Jana Pawła II i Kapitulna.

 - Nie spodziewajcie się państwo, że to będzie sznur samochodów, choć i tak może się zdarzyć. Wywóz gruzu będzie się odbywał w miesiącach letnich w lipcu i sierpniu. Natomiast późnią jesienią nadal będą prowadzone prace, więc też będzie wzmożony ruch pojazdów - mówi TVP3 Kielce Jarosław Milewicz, zastępca dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. 

W pierwszej kolejności z budowy zniknie gruz, który pochodzi z częściowej rozbiórki teatralnej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza. Pozwoli to na rozpoczęcie kolejnych prac rozbiórkowych - a z podwórza teatru mają całkowicie zniknąć jeszcze dwie oficyny. Zgodnie z pierwotnym planem, miały zostać rozebrane już w kwietniu, ale ponieważ nie było zgody na przejazd wielkogabarytowych ciężarówek przez miejskie ulice i prywatne posesje, prace zostały wstrzymane. 

 - Potrzebowaliśmy czasu, na uzgodnienia, które były dość pracochłonne dlatego tyle trwały, ale są one w harmonogramie prac i wszystko wskazuje na to, że terminy nie będą przekroczone - dodaje Milewicz.

 Ze względu na duże obciążenia, które będą powodować 42-tonowe samochody, bruk został zabezpieczony matami.

- Wykonawca robót ma zapewnić bezpieczeństwo tego transportu więc do nich należy kierowanie ruchem - zaznacza Przemysław Stachurski z Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Generalny remont kamienicy, w której od 140 lat mieści się Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach rozpoczął się w tym roku. Będzie to połączenie najnowocześniejszych trendów i rozwiązań z nutką historii.

- Cieszę się że po rozstrzygnięciach i pozyskaniu środków w kwocie 90 milionów złotych z dotacji ministra i funduszy norweskich rozpoczęliśmy prace - zaznacza Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Teatr po rozbudowie zyska m.in. dodatkową scenę w budynku, który stanie w miejscu obecnych oficyn. Prace mają zakończyć się w 2023 roku.

Reklama