Co dalej z wyczekiwaną obwodnicą Nowego Korczyna?

Data publikacji: 12.01.2021 10:27
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nowy Korczyn

Nowy Korczyn
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wszystko wskazuje na to, że budowa obwodnicy Nowego Korczyna wreszcie będzie możliwa. Nowa droga została już zaprojektowana, inwestycja ma też zapewnione finansowanie. Trwa oczekiwanie na kluczowy dokument, ZRID, dający zielone światło dla budowy obwodnicy Nowego Korczyna.

Jak informuje Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, na biurko wojewody trafił już wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej.

- Termin uzyskania decyzji przewidujemy na przełomie maja i czerwca tego roku. Jeżeli terminy zostaną dotrzymane, wówczas ogłosimy przetarg na realizację tej inwestycji - wyjaśnia.

Obwodnica wraz z budową nowego mostu na Nidzie ma kosztować około 60 mln zł. Pieniądze zostały już zabezpieczone. Dokonano m.in. przesunięcia części środków przeznaczonych na obwodnicę Klimontowa. Tomasz Jamka zaznacza, że nie wpłynie to na realizację tej inwestycji.

- Obecnie wykonywana jest dokumentacja do budowy obwodnicy Klimontowa, która ma się zakończyć w grudniu tego roku. Płatności za wykonanie projektu tej obwodnicy będą realizowane w przyszłym roku. Procedury związane z obwodnicą Klimontowa realizowane są zgodnie z planem. To przesunięcie pieniędzy w żaden sposób nie zakłóci tamtych prac - zaznacza.

Natomiast prace przy budowie obwodnicy Nowego Korczyna mogą się rozpocząć jesienią tego roku, pod warunkiem, że za wykonawcę uda się wyłonić za pierwszym podejściem. Cała inwestycja zostanie oddana pod koniec 2023 roku.

Zgodnie z wybraną koncepcją, trasa ma przebiegać po zachodniej stronie miasta. Nowy szlak komunikacyjny rozpocznie się od drogi krajowej nr 79 i, co ważne, będzie przebiegać z dala od zabudowań, zgodnie z konsultacjami społecznymi i decyzją środowiskową wydaną w 2018 roku.
Nowa droga ma mieć około 3,5 km długości. Wybudowany zostanie wiadukt nad drogą powiatową i co najmniej trzy ronda. Na obwodnicę będzie się wjeżdżać od Sandomierza z drogi krajowej numer 79. Następnie trasa będzie biegła w kierunku północnym, przecinając drogę wojewódzką w kierunku Buska-Zdroju aż do projektowanego mostu na Nidzie. Tam będzie skręcać na północny-wschód, do projektowanego wiaduktu nad drogą powiatową i dalej do ronda, łączącego obwodnicę z istniejącą drogą wojewódzką 973, i dalej do drogi 79.

Reklama