Cytomammobus rusza w trasę

Data publikacji: 21.07.2020 15:18
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Cytomammobus

Cytomammobus
Fot. ŚCO

Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych będą mogły w najbliższych dniach skorzystać mieszkanki Imielna, Kij, Chmielnika i Morawicy. Cytomammobus, czyli mobilna klinika Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ponownie wyrusza w trasę. Badania są wykonywane w godzinach od 10.00 do 16.00.

Jutro i w czwartek cytomammobus będzie stacjonował przy Urzędzie Gminy w Imielnie, 27 lipca przy Urzędzie Gminy w Kijach, dzień później przy ośrodku zdrowia w Chmielniku, a 29 i 30 lipca przy Urzędzie Miasta i Gminy w Morawicy.

Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu - 661 911 300.

Diagnostyka w cytomammobusie jest wykonywana z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni jednocześnie mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. Ponadto ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje także dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata. Natomiast z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach programu mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.

Podobne wiadomości
Reklama