Czy kieleccy radni poprą wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta?

Data publikacji: 15.09.2020 17:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.07.2020. Kielce. Absolutoryjna sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Kubiec - zastępca prezydenta Kielc, Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc i Bogdan Wenta - prezydent Kielc

16.07.2020. Kielce. Absolutoryjna sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Arkadiusz Kubiec - zastępca prezydenta Kielc, Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc i Bogdan Wenta - prezydent Kielc
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Czy referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty dojdzie do skutku? Uchwała w tej sprawie została zgłoszona do porządku obrad czwartkowej sesji rady miasta. Czy jednak ostatecznie będzie poddana pod głosowanie?

Na dwa dni przed rozpoczęciem obrad większość klubów jest sceptycznie nastawiona do organizacji referendum.

Jak informuje Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości klub przychyla się do rozwiązania mającego na celu zdjęcie punktu dotyczącego referendum z porządku obrad.

- Obecnie znajdujemy się w dosyć specyficznym okresie nie tylko z uwagi na pandemię koronawirusa, i ewentualne problemy frekwencyjne. Jesteśmy cały czas przed podjęciem ważnych decyzji m.in. budżetowych. Myślę, że większość naszego klubu przychyla się do opinii, że czas na organizacje referendum jest niewłaściwy. Jeżeli chcemy to zagadnienie potraktować poważnie i poważnie potraktować mieszkańców, referendum powinno zostać przeprowadzone w najmniej szkodliwy dla miasta sposób - dodaje.

Jarosław Karyś, podkreśla, że klub PiS nie jest przeciwny referendum. Jak jednak zaznacza, obecny wniosek wydaje się być personalną wojenką pomiędzy przewodniczącym rady miasta, a prezydentem Kielc.

Przeciwny referendum jest klub radnych Koalicji Obywatelskiej, informuje jego przewodnicząca Agata Wojda.

- Będziemy głosować przeciwko tej uchwale. Uważamy, że to nie jest czas na polityczną awanturę w Kielcach tylko na rzetelną prace nad równoważeniem budżetu w trudnych czasach dla samorządu. Jednocześnie jesteśmy przeciwni propozycji zdjęcia tej uchwały z porządku obrad. Uważamy, że tę kwestię trzeba jednoznacznie rozstrzygnąć na najbliższej sesji - dodaje.

Zdaniem Agaty Wojdy zdjęcie z porządku obrad uchwały dotyczącej referendum może być w przyszłości wykorzystywane przez przeciwników prezydenta, którzy mogliby wracać do tego pomysłu.  

Sceptyczni wobec referendum są także przedstawiciele sprzyjającego Bogdanowi Wencie klubu Projekt Wspólne Kielce. Jak mówi jego przewodnicząca Anna Kibortt, nieudzielenie wotum prezydentowi było decyzją polityczną.

- Jesteśmy jak najdalsi od kwestii referendum, choć wiemy, że jeśli do niego dojdzie prezydent jest na nie przygotowany i jest gotowy do tego, aby poddać się ocenie mieszkańców - dodaje.

Wątpliwości co do konieczności przeprowadzenia referendum nie ma Katarzyna Suchańska, przewodnicząca klubu Bezpartyjni i Niezależni. - Naturalną konsekwencją nieudzielenia wotum zaufania jest głosowanie za przeprowadzeniem referendum i podanie Pana Prezydenta pod ocenę mieszkańców - podkreśla

Pan Prezydent Wenta również komunikuje, że chce tego referendum. Dlatego też nasz Klub Bezpartyjni i Niezależni złożył projekt uchwały w tym zakresie i będzie głosował za jej podjęciem -- dodaje.

Wniosek i projekt uchwały o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty złożył w imieniu klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni w ubiegłym tygodniu Kamil Suchański. Jest to konsekwencja nieuzyskania wotum zaufania od radnych przez dwa kolejne lata.

Czwartkowa sesja rady miasta rozpocznie się o godzinie 9.00.

Reklama