Dobre wiadomości od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego [ROZMOWA]

Data publikacji: 08.07.2020 12:27
Autor: Michał Kita / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: Łukasz Szumowski - minister zdrowia

Na zdjęciu: Łukasz Szumowski - minister zdrowia
Fot. KPRM

- Epidemia koronawirusa w Polsce się stabilizuje - mówił w rozmowie z Radiem Kielce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Świadczy o tym fakt, że w coraz liczniejszych województwach odnotowywane są pojedyncze zachorowania. Szef resortu zaznaczył, że każdego dnia pojawiają się optymistyczne dane dotyczące walki z pandemią. Te dotyczą miedzy innymi obecności wirusa wśród osób starszych.

- Przebadaliśmy ogromną grupę - ponad 16 tys. osób powyżej 65 roku życia, jak się okazało w tej grupie znalazło się tylko 28 osób chorych - to wynik poniżej dwóch promili. Oznacza to, że możliwość zakażenia na ulicy, czy przy wykonywaniu normalnych codziennych czynności jest znikoma - dodaje.

Łukasz Szumowski pochwalił służby sanitarne w województwie świętokrzyskim, które jest w czołówce pod względem liczby wykonanych testów na obecność COVID-19. Przeprowadzono ich dotychczas ponad 142 tys.

- To pokazuje, że niezależnie od wysokiej liczby wykonywanych testów w Świętokrzyskiem, dodatnich wyników jest niewiele, wczoraj były to cztery przypadki. To świetny wynik, świetny wskaźnik, w związku z tym można mieć nadzieję, że wszystko idzie ku dobremu - stwierdził.

Minister zdrowia podkreśla, że udział w głosowaniu podczas drugiej tury wyborów prezydenckich jest całkowicie bezpieczny.

- Wprowadziliśmy bardzo solidne zabezpieczenia epidemiczne pod względem liczby osób w lokalach wyborczych, dezynfekcji, obowiązkowych maseczek i środków ochrony osobistej dla komisji. Okazuje się, że to zadziałało już przy pierwszej turze wyborów. Dzięki temu lokale wyborcze są zdecydowanie bezpiecznymi miejscami niż np. sklepy, kawiarnie, czy nawet komunikacja miejska - dodaje.

Dodatkowym ułatwieniem dla osób starszych, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych jest rozporządzenie ministra zdrowia, które daje możliwość wejścia do lokalu wyborczego bez kolejki.

Zdaniem ministra zdrowia obecnie jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o wprowadzeniu obowiązku szczepień na COVID-19. Jak zaznacza, dopiero kiedy będziemy mieli konkretną szczepionkę, wyniki badań klinicznych oraz wiedzę na jakich grupach została przebadana, będziemy mogli mówić o tym, czy szczepienie powinno być obowiązkowe dla wszystkich, czy nie.

Posłuchaj całej rozmowy:

Reklama