Dziś finałowy koncert „Ucha Igielnego”. Zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego

Data publikacji: 31.07.2020 10:18 / Data aktualizacji: 02.08.2020 06:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Karol Żak , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Kościół św. Jakuba

Sandomierz. Kościół św. Jakuba
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mistrzowskie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu kwartetu smyczkowego Atom String Quartet zakończą „Ucho igielne”, czyli II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach. Koncert odbędzie się dziś o godzinie 17, w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu. Po wydarzeniu organizatorzy zapraszają do kawiarenki festiwalowej w ogrodach ojców dominikanów.

- Będzie to muzyka wytrawna, dla koneserów, ale w znakomitym wykonaniu - podkreśla Maciej Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala, która organizuje festiwal.

- Atom String Quartet to bardzo znany polski kwartet jazzowy. Występuje na całym świecie z różnymi, znakomitymi artystami jazzu, ale także muzyki klasycznej. Staramy się, żeby nasz festiwal był jak najbardziej nieszablonowy, różnorodny, więc Atom String Quartet wystąpi w kościele ojców dominikanów i wykona muzykę zmarłego w tym roku Krzysztofa Pendereckiego, w sposób absolutnie niezwykły – podkreśla.

Niezwykłe jest także samo miejsce – kościół ojców dominikanów, położony na jednym z sandomierskich wzgórz, w otoczeniu winnic. Świątynia ta należy do najciekawszych i najlepiej zachowanych wczesnych realizacji dominikańskich w tej części Europy. Jej początki sięgają XIII wieku.

Maciej Kusztal zwraca uwagę, że na tym właśnie polega wyjątkowość „Ucha Igielnego”, że łączy przeżycia muzyczne z pokazywaniem urokliwych miejsc na świętokrzyskiej, sandomierskiej ziemi.

- Festiwal znów gościł w najpiękniejszych, zabytkowych świątyniach, ale też na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. W tych wyjątkowych miejscach zabrzmiała wybitna muzyka, wykonywana przez najlepszych wykonawców – podkreśla.

W tym roku w gronie festiwalowych artystów znaleźli się: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Harmonium Duo z towarzyszeniem Cracow Vocal Quartet, organista Thomas Cornelius, a także Strauss Ensamble i jego goście - Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj oraz gwiazda finałowego koncertu - Atom String Quartet.

Po raz pierwszy podczas drugiej edycji festiwalu pojawiła się „Strefa słuchacza”, podczas której można było porozmawiać o muzyce. Nie lada gratką była okazja zobaczenia niektórych świątyń po zmroku.

- Bardzo się cieszymy, że w tym trudnym czasie pandemii udało nam się zorganizować ten festiwal i że mimo ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym, publiczność dopisała – zaznacza Maciej Kusztal.

Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury, promocji, turystyki i sportu w urzędzie miasta powiedziała, że festiwal „Ucho Igielne” to nowy i ważny element promujący Sandomierz w kręgach melomanów. 

- Koncerty organizowane są wyjątkowych miejscach, czyli przeważnie we wnętrzach zabytków, gdzie muzyka brzmi wyjątkowo. Dobór wykonawców i repertuaru jest doceniany wśród odbiorców - podkreśliła.

Wstęp na koncert zatytułowany „Penderecki na smyczkach” jest bezpłatny.

Reklama