Interesujesz się wojskiem i historią. Wstąp w szeregi Jednostki Strzeleckiej 2026

Data publikacji: 09.10.2021 13:31
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Strefa munduru
09.10.2021. Stadnicka Wola. Rekrutacja nowych członków w szeregi Jednostki Strzeleckiej 2026

09.10.2021. Stadnicka Wola. Rekrutacja nowych członków w szeregi Jednostki Strzeleckiej 2026
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Jednostka Strzelecka 2026 rekrutuje w swoje szeregi nowych członków. Wystarczy mieć co najmniej 11 lat. Można poznać nowe osoby, nauczyć się ratownictwa i taktyk wojskowych.

Rekrutacja odbywała przed Zespołem Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Jakub, Mateusz i Bartłomiej, którzy chcą dołączyć do jednostki podkreślają, że interesują się wojskiem i historią, a także chcą w sposób wartościowy spędzać czas.

- Jestem w klasie mundurowej, więc na pewno mi się to przyda. Wiem też, że jest tu fajna atmosfera, dlatego chcę dołączyć – mówi 17-letni Mateusz. - Interesuję się taką tematyką, podobnie jak mój tata. Nudzi mi się w domu, więc chciałbym porobić coś sensownego – dodaje 15-letni Bartłomiej. – Mnie z kolei Interesuje wojskowość. Dużo o tym czytam, a tu będę miał możliwość sprawdzenia się w praktyce – dodaje 17-letni Jakub.

Rekruci mieli możliwość m.in. rozmowy ze strzelcami i dowiedzieć się jak wyglądają szkolenia. 16-letnia Julia Michałowska w jednostce jest od roku i przyznaje, że dla niej najważniejszy jest kontakt z grupą przyjaciół. Wspólne działania, szkolenia, czy wolontariat scalają grupę.

Jak dodaje dzięki jednostce nauczyła się też podstawowych taktyk wojskowych. - Zielona taktyka to działania w lesie, z czerwonej mieliśmy podstawy ratownictwa, a czarna taktyka polega na działaniach w budynkach. Czasami konieczne jest łączenie kilku taktyk, np. kiedy pojawia się ktoś ranny w budynku i musimy mu pomóc  – tłumaczy.

Sierżant Piotr Malinowski, zastępca dowódcy jednostki informuje, że, aby dołączyć do jednostki wystarczy mieć co najmniej 11 lat i być dyspozycyjnym.

- Liczą się przede wszystkim chęci i możliwości czasowe. Szkolenia odbywają się co dwa tygodnie. Jako jednostka angażujemy się też w uroczystości patriotyczne, dlatego trzeba mieć na to czas - wyjaśnia.

Jednostka angażuje się też w wolontariat. W czasie pandemii strzelcy m.in. rozwozili jedzenie seniorom.

Kolejna rekrutacja odbędzie się za dwa tygodnie. Piotr Malinowski nie wyklucza stworzenia grupy orląt dla dzieci poniżej 11 roku życia.

09.10.2021. Stadnicka Wola. Rekrutacja nowych członków w szeregi Jednostki Strzeleckiej 2026Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama