Jan Reklewski: zależy nam na promocji bogactwa przyrodniczego ŚPN w całej Polsce

Data publikacji: 10.09.2020 08:30 / Data aktualizacji: 10.09.2020 08:41
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jan Reklewski - dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Jan Reklewski - dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Dalszy rozwój infrastruktury turystycznej i promocja walorów tych terenów w całej Polsce to dla dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego najważniejsze działania na najbliższe lata. Jak już informowaliśmy, ŚPN w tym roku obchodzi 70. rocznicę powstania. Miało to miejsce 1 kwietnia 1950 roku.

Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego podkreślił na naszej antenie, że ostatnie miesiące, a zwłaszcza maj i czerwiec nie były najlepszym okresem z uwagi na pandemię koronawirusa. Chodzi o straty finansowe, jakie Park poniósł w związku z mniejszą liczbą turystów, a głównie brakiem wycieczek szkolnych. Ale jak zaznaczył gość Radia Kielce, ten moment wyludnienia na leśnych szlakach wpłynął pozytywnie na zwierzynę.

Władzom Świętokrzyskiego Parku Narodowego zależy szczególnie na wypromowaniu bogactwa przyrodniczego tych terenów. Pomagają w tym m.in. udostępniona w ostatnim czasie ścieżka rowerowa ze Św. Katarzyny do Bodzentyna, czy szlak pieszo-turystyczny śladem kolejki wąskotorowej.

- Zabiegamy o to, aby infrastruktura turystyczna się rozwijała, nie tylko dla wygody turystów i bezpieczeństwa, ale też w trosce o przyrodę parku, chodzi o to, aby wysoka frekwencja nie odciskała piętna na przyrodzie, mowa tu o erozji, wydeptywaniu dzikich ścieżek, zaśmiecaniu. Te wszystkie czynniki próbujemy wyeliminować i temu służą wszelkie działania w kierunku zagospodarowania turystycznego parku - zaznaczył dyrektor.

Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 r., a w 1996 r. powiększono go o część Pasma Klonowskiego i kompleks Zapusty. Obecnie teren parku zajmuje obszar 7,6 tys. ha, a jego otulina - ponad 20 tys. ha.

Reklama