Kamil Pacholec w czwartek wystąpi w trzecim etapie przesłuchań

Data publikacji: 13.10.2021 16:42
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Kamil Pacholec

Na zdjęciu: Kamil Pacholec
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielczanin Kamil Pacholec awansował do trzeciego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. Znalazł się w gronie 23 pianistów, którzy wciąż walczą o zwycięstwo. Jego przesłuchanie odbędzie się w czwartek (14 października) o godzinie 11.

Kielecki pianista wystąpił w sobotę (9 października) w pierwszym dniu drugiego etapu przesłuchań. Swoją grą zachwycił między innymi profesor Elżbietę Tarnawską, która na antenie TVP Kultura chwaliła jego prezentację.

- Ja bym powiedziała krótko, że jest to pianista liryczny, któremu najbliższe są chyba takie intymne fragmenty w muzyce Chopina, które zresztą oddaje z całą muzykalnością, z całym skupieniem. W moim pojęciu, jego charakterystyczne cechy to właśnie to, że umie oddać tę intymność, te szeptaną do ucha stronę muzyki Chopina - mówiła.

- No i mamy Kamila w trzecim etapie - tak na gorąco, w sobotę, występ Kamila Pacholca skomentował Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, gdzie uczył się młody pianista. Dodaje, że jest spokojny o kolejny występ młodego muzyka.

- W tym trzecim etapie szanse Kamila rosną. Nie tylko dlatego, że konkurentów mniej, ale też dlatego że wchodzimy w repertuar, w którym on się czuje jak ryba w wodzie, więc zapowiadają się między innymi świetne mazurki, wspaniała sonata, którą pokazał już na konkursie Paderewskiego w Bydgoszczy dwa lata temu. Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to myślę, że Kamila powinniśmy mieć w finale - zaznacza.

Od pierwszych przesłuchań dyrektor Artur Jaroń uważał, że kielczanin musi znaleźć się w gronie tych, którzy walczą o nagrody. Jak dodaje, wiele osób podziela tę opinię.

- To jest taka pianistyka i takie wykonanie Chopina, które jest akceptowalne przez wszystkie pokolenia. Ekstrawaganckie dziwolągi z Chopinem, które proponowali niektórzy wykonawcy, nie mieszczą się w stylu. Jury konkursu stoi na straży tej tradycji i tego wykonawstwa Chopina, które przez lata było źródłem inspiracji dla wielu pokoleń, by muzyka Chopina nie traciła tej szlachetności, którą ma. A gra Kamila jest w pełni szlachetna i pozbawiona dziwactwa, szukania na siłę oryginalności. On sam z siebie jest oryginalny i dobrze komunikuje się z publicznością - dodał.

Trzeci etap przesłuchań rozpocznie się w czwartek (14 października), o godzinie 10, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zakończy - 16 października.

Kamil Pacholec ma 22 lata. Studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu profesor Ewy Pobłockiej. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach. Miejsce w prestiżowym Konkursie Chopinowskim zapewnił sobie, zdobywając drugie miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Szerokiej publiczności na ziemi świętokrzyskiej dał się poznać jako uczestnik organizowanego przez Radio Kielce festiwalu „Chopinowskie inspiracje”. W ubiegłym roku wystąpił również podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.

Reklama