Kawalkada pojazdów po wąskich torach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 26.06.2021 14:08
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2021. Pińczów. XI Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe

26.06.2021. Pińczów. XI Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mogą być napędzane siłą ludzkich mięśni lub silnikiem spalinowym. Chodzi o drezyny. 10 takich pojazdów wyruszyło na trasę z Jędrzejowa do Motkowic, w ramach odbywających się XI Świętokrzyskich Spotkań Drezynowych.

- Te spotkania to już tradycja - mówi Kazimierz Derdaś, prezes stowarzyszenia „Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa”.

- Pierwsza drezyna to był model DL-2. Lekka, zbudowana na silniku WSK-i, czyli popularnej polskiej marki produkowanej przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku.  Wprawdzie się przegrzewały, ale były bardzo pomocne w pracach drogowo-kolejowych. W Polsce zachowało się jedynie kilka sztuk. Mają duża wartość historyczną - podkreślił.

Do Jędrzejowa przyjechało ok.  trzydziestu pasjonatów drezyn z Polski i zagranicy m.in. z Warszawy, Krakowa oraz z Węgier. Jednym z nich jest Waldemar Masionek z Herbów na Śląsku, określany mianem nestora drezyniarstwa  w Polsce. Jak mówi, posiada pojazd czteroosobowy własnej konstrukcji.

- Silnik niemieckiej konstrukcji MZ. Własna myśl techniczna. Trochę żelastwa, kątowników, koła z wózków kopalnianych. Drezyna ma rozstaw torów 750 mm, ale ma też możliwość rozsunięcia kół na rozstaw kolei górnośląskiej – 785 mm – mówi.

Spotkania drezynowe zapoczątkował Wojciech Ostrowski, pochodzący ze Szczecina. Wówczas zakupił trzy drezyny rowerowe i przekazał je na rzecz kolejki jędrzejowskiej. Jedną z nich możemy podziwiać do dziś, mówi Andrzej Kuszak - prezes Fundacji Zwrotnica.

- Jego ideą było, wznowienie kursów z Pińczowa w kierunku Młodzaw, ale się nie udało. W innych częściach Polski, jak np. w Bieszczadach ten rodzaj atrakcji jest rozwijany. U nas niestety się nic nie dzieje - ubolewa.

Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe zakończy pokaz kowalstwa w jędrzejowskiej kuźni. Z kolei od 18 do 20 zaplanowano koncert „Skaldowie Rodzinnie & Wołosatki”.

Reklama