Koronawirus a choroby współistniejące

Data publikacji: 02.06.2020 16:08
Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: prof. Zbigniew Siudak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

Na zdjęciu: prof. Zbigniew Siudak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Koronawirus wciąż jest obecny w naszym życiu. Po kilku miesiącach od ogłoszenia pandemii wiemy znacznie więcej o tym wirusie. Jak choroby współistniejące wpływają na przebieg COVID-19 rozmawialiśmy z profesorem Zbigniewem Siudakiem, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Panie profesorze ciężko powiedzieć coś pozytywnego o koronawirusie. Wiemy jednak, że nie jest wcale tak śmiertelny, jak myśleliśmy na początku pandemii.

To prawda. Jeszcze w marcu myśleliśmy, że śmiertelność z powodu COVID-19 to od 5-10 proc. Dziś już wiemy, że ta śmiertelność w tej chorobie może wynosić poniżej 1 proc.

- O koronawirusie wiemy coraz więcej. Wiemy, że na przebieg choroby mogą mieć tak zwane choroby współistniejące. Jakie to schorzenia?

To między innym nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekła choroba nerek, przewlekła niewydolność krążeniowa, choroba wieńcowa, choroby autoimmunologiczne, stan po przebyciu zawału serca, choroby onkologiczne czy POChP.

- Okazuje się, że nie tylko wiek i choroby współistniejące mogą decydować o przebiegu Covid-19 ale stan w jakim jest pacjent.

To prawda. Może zdarzyć się tak, że osoba 80-letnia z cukrzycą jest w lepszym stanie niż 30-to letni cukrzyk. Wszystko zależy od tego jak dbamy o siebie, czy przyjmujemy leki i czy mamy np. uregulowany cukier.

Więcej w rozmowie z profesorem Zbigniewem Siudakiem.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Reklama