Łatwiejszy przejazd budowaną autostradą A1

Data publikacji: 12.10.2021 09:56
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: PAP, GDDKiA
Autostrada A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego

Autostrada A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego
Fot. Maciej Zalewski / GDDKiA

Od dziś (wtorek) łatwiej przejechać budowaną autostradą A1 w województwie łódzkim. Nie ma już tymczasowego ronda w Kamieńsku. Ruch na całej powstającej trasie odbywa się po dwóch pasach w obie strony.

Jak przekazał rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski, dzięki postępowi prac na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk zlikwidowano tymczasowe rondo w Kamieńsku, zaś węzeł drogowy „Kamieńsk” (skrzyżowanie A1 i drogi wojewódzkiej nr 484) uzyskał pełną funkcjonalność. Oznacza to, że na budowanym w województwie łódzkim odcinku A1 zniknęło ostatnie wąskie gardło, a na autostradę można wjechać przez dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł i podobnie z niej zjechać.

Kolejną dobrą informacją dla kierowców podróżujących na południe Polski jest zlikwidowanie ostatniego fragmentu (Piotrków Trybunalski - węzeł Kamieńsk), na którym jazda odbywała się w układzie 1+1, czyli po jednym pasie ruchu w kierunku północnym i południowym. W to miejsce wprowadzono układ 2+2, czyli dwa pasy ruchu w kierunku Katowic i dwa pasy ruchu w stronę Łodzi.

- Oznacza to, że na całym budowanym odcinku autostrady A1 zarówno w województwie łódzkim (64 km), jak i śląskim (17 km), jazda odbywa się w układzie 2+2, co powinno znacząco wpłynąć na poprawę przepustowości drogi - zaznaczył Zalewski.

Autostrada A1 w okolicach Piotrkowa TrybunalskiegoFot. Maciej Zalewski / GDDKiA

Budowę nowej A1 w śladzie drogi krajowej nr 1 między Tuszynem i Częstochową podzielono na pięć części, z których cztery o łącznej długości 64 km przebiegają przez województwo łódzkie, a jeden przez województwo śląskie (16,9 km).

Całkowita długość budowanej na terenie obu województw autostrady liczy 81 km i ma być gotowa na przełomie 2022 i 2023 roku. Realizacja inwestycji o kilka godzin skróci przejazd z Trójmiasta do południowej granicy kraju.

Tagi do tego wpisu
Reklama