Leśna ścieżka z Kielc aż do Bartka

Data publikacji: 02.05.2021 17:00
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jeszcze w tym roku rozpocznie się pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej z Kielc do Zagnańska. w sumie powstanie kilka kilometrów zupełnie nowej trasy. Wojciech Ślefarski, wójt Zagnańska twierdzi, że inwestycja ma przede wszystkim poprawić komfort jazdy i bezpieczeństwo rowerzystów.

Pierwszy etap budowy, to ułożenie drogi od ulicy Przemysłowej w Zagnańsku do skrzyżowania ze ścieżką edukacyjną obok kopalni „Sosnowica”. Odcinek ten będzie liczyć ponad trzy kilometry długości i trzy metry szerokości.

- Będzie bezpiecznie. Kielczanie np. z północnej części miasta będą mogli bez obaw dojechać pod dąb Bartek. Poruszając się cały czas ścieżką rowerową przez ulicę Warszawską, Witosa, a następnie Zagnańską obok aresztu śledczego. Po wjechaniu na nową ścieżkę rowerzyści będą poruszać się osobną trasą oddzieloną od jezdni - opisuje Wojciech Ślefarski.

- Następnie włączymy się w „królewski szlak”. Zostanie przygotowane odwodnienie i utwardzenie terenu. Szerokość tego szlaku będzie wynosić dwa metry. Dalej ścieżka będzie prowadzić na drogi techniczne trasy S7 oraz przez istniejące drogi asfaltowe aż do Kielc - dodaje wójt Zagnańska.

Leśny dukt będzie mierzył około 1,7 kilometra długości.

Drugi etap inwestycji zakłada przedłużenie ścieżki aż do aresztu śledczego w Kielcach. Powstanie także osobna kładka dla rowerzystów nad drogą ekspresową S7.

Wójt Zagnańska zapowiada, że przetarg na pierwszy etap inwestycji powinien być ogłoszony na początku maja. Wykonawca robót zostanie wyłoniony pod koniec miesiąca. Jeśli nie pojawią się większe utrudnienia ten etap powinien być ukończony do jeszcze w tym roku. Realizacja całości inwestycji jest przewidywana na 2023 rok.

Obecnie trwają prace przygotowawcze, polegające na wycince drzew. W związku z tym, od 5 do 26 maja, droga do Zagnańska będzie zamknięta.

Jak zaznacza Wojciech Ślefarski, objazdy są już wyznaczone i będą poprowadzone ulicą Przemysłową, przez Chrusty, DW Gruszkę, Kajetanów i Wiśniówkę do Kielc.

Reklama