Marek Scelina odchodzi na emeryturę

Data publikacji: 28.08.2020 14:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu - Marek Scelina

Na zdjęciu - Marek Scelina
17.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Marek Scelina, wieloletni dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, po 40. latach pracy zawodowej odszedł na emeryturę. Przez całe życie zawodowe związany jest z pomocą społeczną.

Zanim w 2002 roku został dyrektorem MOPR, pracował jako instruktor, a później kierownik biura w Zarządzie Miejskim Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Kielcach. Od 1989 do 1990 był zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, następnie sprawował funkcję zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej. Z kolei w latach 1998–2002 był dyrektorem Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak mówi Marek Scelina, ważnym momentem w karierze zawodowej był dla niego rok 1998, kiedy ówczesny premier Jerzy Buzek, powołał go na komisarza rządowego dla gminy Kielce.

- Kielce były kiedyś sławne z tzw. dwuwładzy. Jednocześnie było dwóch prezydentów, którzy konkurowali ze sobą i nie mogli się porozumieć. Wówczas premier Buzek zdecydował o powołaniu na ich miejsce komisarza, którym zostałem ja. Wtedy pełniłem jednocześnie funkcję prezydenta i rady miasta, ponieważ odwołanie dwóch zarządów powodowało odwołanie też rady miasta -wspomina Marek Scelina. 

Jak powiedział, za swój sukces w karierze zawodowej uważa współpracowników, na których zawsze mógł polegać. Dumny jest także z tego, że m.in. dzięki jego staraniom w Kielcach powstało kilka ośrodków pobytu dziennego dla osób chorych na Alzheimera.

Jak dodał, to dzięki wysiłkowi poprzedniego prezydenta Kielc i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w mieście powstało wiele mieszkań chronionych dla osób starszych i niepełnosprawnych.

- Kilka lat temu ówczesny prezydent Kielc Wojciech Lubawski, widząc problem osób starszych, których stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie kwalifikowały się do zamieszkania w domu pomocy społecznej, ale potrzebowały jedynie doraźnej opieki, spotkał się ze mną i wymyśliliśmy właśnie mieszkania chronione. Wybudowane zostały trzy nowe bloki i na ten cel przekształciliśmy także jedno skrzydło Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej. Wówczas w Polsce byliśmy prekursorami tego typu mieszkań. Moim zdaniem to jest wielkie, cywilizacyjne osiągnięcie, z którego powinniśmy być dumni - dodał dyrektor.

Obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, od poniedziałku będzie pełnić Magdalena Gościniewicz, obecnie wicedyrektor placówki. Funkcję tę będzie sprawować do końca roku.

Reklama