Mieszkańcy Starachowic zapłacą więcej za śmieci

Data publikacji: 18.09.2020 08:10
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Kielce

Będą duże zmiany w opłatach za śmieci w Starachowicach. Miasto prowadzi procedurę przetargową, która ma wyłonić odbiorcę odpadów. Nieunikniona jest jednak podwyżka cen.

Obecnie mieszkańcy Starachowic płacą 12 zł od osoby miesięcznie za wywóz śmieci, jednak ta stawka niebawem się zmieni. Jak informuje prezydent Marek Materek, zasadniczą różnicą będzie sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów.

- Dotychczas płaciliśmy ryczałtem za odbiór śmieci. Nowe przepisy narzucają nam konieczność zapłacenia za każdą tonę odebranych odpadów - mówi.

Po otwarciu ofert najtańsza stawka może wynosić 27,5 zł od osoby. Jeżeli jednak śmieci będzie więcej, opłata może wzrosnąć.

- Teraz od nas, mieszkańców, zależy, ile będziemy płacić. Jeżeli uda nam się ograniczyć ilość produkowanych odpadów, stawka nie wzrośnie, bo zgodnie z przepisami gospodarka śmieciowa musi się bilansować - dodał.

Starachowice nie wybrały jeszcze wykonawcy na wywóz odpadów. Przyczyną jest protest jednej z firm startujących w przetargu. Trwa procedura odwoławcza, która może się zakończyć w październiku lub listopadzie. Wtedy poznamy ostateczną decyzję w sprawie opłat.

Miasto planuje kontrolować firmę, która wygra przetarg w zakresie ilości wywiezionych odpadów, choć opłata w wysokości 27,5 zł nie zabezpiecza środków na zatrudnienie pracowników, którzy te kontrole mogliby prowadzić.

Reklama