Mniej chętnych po karty EKUZ

Data publikacji: 27.06.2020 10:29
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Karta EKUZ

Karta EKUZ
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

12,5 tys. kart EKUZ wydał w tym roku świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. To znacznie mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W 2019 roku do czerwca takich dokumentów wydano ponad 41 tys. - informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- W związku z odmrożeniem gospodarki wiele osób z naszego regionu udaje się na wakacyjny wypoczynek za granicę. Jednak, porównując liczbę wydanych kart EKUZ w pierwszym półroczu ubiegłego roku i w tym roku, widać znaczącą różnicę - przyznaje.  

Zainteresowanie kartami EKUZ jest mniejsze ze względu na sytuację epidemiczną. Należy pamiętać, że tych dokumentów nie trzeba wyrabiać co roku. Część osób z pewnością ma ważną kartę, którą wyrobiła w ubiegłym roku - przypomina Beata Szczepanek.

- Od ubiegłego roku ważność karty EKUZ znaczenie się wydłużyła. Dla dzieci do 18 roku życia, emerytów i rencistów jest ona ważna aż przez 5 lat. Natomiast dla większości osób dorosłych przez 3 lata - dodała Beata Szczepanek.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić w punkcie obsługi klienta NFZ przy alei IX Wieków Kielc 2a. Jednak ze względu na obostrzenia sanitarne, w punkcie może przebywać tylko jedna osoba. Z tego powodu trzeba się liczyć z dłuższym niż zazwyczaj czasem oczekiwania na wydanie dokumentu.

Dzięki karcie EKUZ w przypadku nagłego zachorowania podczas wypoczynku w krajach Unii Europejskiej jesteśmy traktowani tak, jak obywatel danego kraju. To oznacza, że nie zapłacimy całej kwoty za leczenie, a tylko jakąś jej część.

Reklama