Nauczyciele świętowali. Otrzymali odznaczenia i nagrody

Data publikacji: 13.10.2021 15:11
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.10.2021. Kielce. Wojewódzkie uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. Na zdjęciu (od lewej): Iwona Dusza - nauczyciel Szkoły Podstawowej w ZPO w Krasocinie, Krzysztof Jasiowski - dyrektor ZPO w Krasocinie, Barbara Malinowska - nauczyciel w Publicznej Szkole nr 2 w Staszowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

13.10.2021. Kielce. Wojewódzkie uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. Na zdjęciu (od lewej): Iwona Dusza - nauczyciel Szkoły Podstawowej w ZPO w Krasocinie, Krzysztof Jasiowski - dyrektor ZPO w Krasocinie, Barbara Malinowska - nauczyciel w Publicznej Szkole nr 2 w Staszowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W czwartek (14.10.) przypada Dzień Edukacji Narodowej, ale wojewódzkie uroczystości z tej okazji odbyły się już dziś. W Wojewódzkim Domu Kultury spotkali się przedstawiciele placówek oświatowych z całego województwa.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników szkół, jak również uczniów i ich rodziców. Podkreśla, że za nimi wiele trudnych miesięcy pandemii. - Nauczyciele poradzili sobie świetnie z tym wyzwaniem – twierdzi kurator.

- Praca w różnych warunkach i zdalna, i hybrydowa, później powrót do nauki stacjonarnej i egzaminy zewnętrzne. Mamy za co dziękować nauczycielom, to dzięki nim odbyły się egzamin ósmoklasisty oraz matura, możliwa była rekrutacja na studia – mówi Kazimierz Mądzik.

Nauczyciele otrzymali odznaczenia, wręczono im nagrody ministra oraz nagrody kuratora. Uroczyście wręczono dwa tytuły profesora oświaty. Otrzymały je Marta Jagniątkowska, dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Kielcach oraz Bogumiła Kępkowska, nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach. Bogumiła Kępkowska, przez wiele lat uczyła języka angielskiego w V Liceum Ogólnokształcącym im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. Pracowała też na Politechnice Świętokrzyskiej, jest autorką publikacji naukowych. Jak sama mówi, już jako młoda dziewczynka chciała zostać nauczycielką. Otrzymanie nominacji profesorskiej to ukoronowanie 30 lat jej kariery nauczycielskiej.

- Przez te lata to była ciężka i wytężona praca z młodzieżą, przygotowując ich do egzaminu dojrzałości, do różnych konkursów i olimpiad. Doceniam każdą aktywność ucznia, jeżeli tylko chce coś wykazać, to ja to akceptuję, staram się stworzyć odpowiednie możliwości – mówi Bogumiła Kępkowska.

Nauczycielom dziękował Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jak mówił, w województwie świętokrzyskim jest grono znakomitych pedagogów, nauczycieli i wychowawców.

– To od nich zaczyna się proces wychowania, kształtowania postaw. Profesor Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki kieruje do nich szczególne podziękowania i wyrazy wdzięczności, ale też zapewnienie, o tym, że będziemy starali się troszczyć zarówno o los dzieci, jak i wszystkie aspekty funkcjonowania nauczycieli, również te materialne – mówi Sławomir Adamiec.

Rolę nauczycieli w wychowaniu przyszłych pokoleń Polaków podkreślał Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyskim. Nauczycielom i pedagogom dziękował również Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- W pewnym okresie życia człowieka, nauczyciele i wychowawcy stają się drugimi rodzicami dla każdego z nas. To na ich barkach spoczywa i wychowanie, i nauka, ale także przygotowanie do dorosłego życia tych pokoleń, które po nas przejmą to państwo – mówił parlamentarzysta.

W placówkach oświatowych w województwie świętokrzyskim jest prawie 21 tys. etatów nauczycielskich.

Reklama