Nawet 90 proc. zarażonych koronawirusem choruje bezobjawowo

Data publikacji: 07.10.2020 13:51 / Data aktualizacji: 07.10.2020 15:08
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Nawet 90 proc. osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem nie ma żadnych objawów choroby. Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że nawet 9 na 10 zakażonych osób przechodzi COVID-19 bez objawów.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski informuje, że to są tylko dane szacunkowe, ale mogą świadczyć o tym, że duża część osób, która nie robiła testów przechorowała już COVID-19, nawet o tym nie wiedząc.  

- Za wszelką cenę musimy chronić osoby z mniejszą odpornością. Są to podopieczni zakładów opiekuńczo–leczniczych, domów pomocy społecznej i hospicjów, a także osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Osoby w pełni sił witalnych i odżywiające się zdrowo praktycznie nie chorują, albo chorują skąpoobjawowo - dodał Zbigniew Koniusz.

Paweł Pabjan, kierownik oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach uważa, że te wyniki świadczą o tym, że osoby, które zakaziły się, ale nie mają objawów COVID-19 może być znacznie więcej.

- Wszystko zależy od tego, w jakiej grupie badania będą prowadzone. Przypominam, że na Śląsku, gdy zaczęto wykonywać więcej testów wśród górników okazało się, że aż 97 proc. z nich jest zakażonych koronawirusem, ale chorobę przechodzą bez objawów. WHO mówi, że już w tej chwili na całym globie co dziesiąty człowiek przebył bezobjawowo infekcję SARS-CoV-2 - dodał dr Paweł Pabjan.

Specjaliści podkreślają, że bardzo ważne jest przestrzeganie obostrzeń sanitarnych i noszenie w prawidłowy sposób maseczki ochronnej.

Noszenie maseczek w strefie żółtej, do której zaliczone są Kielce i powiat kielecki, będzie obowiązkowe od najbliższej soboty.

Reklama