Nowa kompozycja prawykonana w Kielcach

Data publikacji: 12.10.2021 20:37
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
12.10.2021. Kielce. Filharmonia Świętokrzyska. Koncert zespołu MagDuś

12.10.2021. Kielce. Filharmonia Świętokrzyska. Koncert zespołu MagDuś
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Utwór „Aisthetikos Duo”, skomponowany przez Hannę Kulenty prapremierowo zabrzmiał w Filharmonii Świętokrzyskiej. We wtorek wykonał go zespół MagDuś.

Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej przypomina, że w lutym 2020 roku kielecka orkiestra prawykonała utwór, który zamówiła u światowej sławy kompozytorki Hanny Kulenty.  

- Hanna napisała nam koncert podwójny na saksofon i fortepian, zatytułowany „Aisthetikos” i przeznaczyła ten utwór dla rodzinnego zespołu Magdaleny i Bartłomieja Dusiów. Na tyle wszyscy - wykonawcy, kompozytorka i my - byli zadowoleni, a także Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które od razu tę kompozycję wydało, że kompozytorka została poproszona o to, żeby stworzyć wersję kameralną tego utworu, czyli bez orkiestry, na sam saksofon i fortepian. Zaproponowano nam, żeby prawykonanie tej nowej wersji, niecały rok później, odbyło się u nas - wyjaśnia.

Prawykonanie należało do zespołu MagDuś, który znów został zaproszony do Kielc.

Zespół powstał w 2012 roku w Katowicach z inicjatywy saksofonisty Bartka Dusia i pianistki Magdy Duś - absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Wyróżnia się nowatorskim podejściem do brzmienia, młodzieńczą fantazją oraz perfekcją muzykowania kameralnego. W 2013 roku artyści otrzymali II nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi, a rok później nagrodę publiczności w prestiżowym konkursie kameralnym Salieri-Zinetti w Weronie.

- Ze względu na nieliczny repertuar oryginalny na duet saksofon-fortepian, bo dopiero zaczął on powstawać w XX wieku, zespół MagDuś wyspecjalizował się w przygotowywaniu różnych opracowań - dodaje Jacek Rogala.

W ich opracowaniu zabrzmiały też: Preludium z Suity Bergamasque Claude’a Debussy’ego oraz Suita z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa. W programie znalazły się też: Rapsodia na saksofon altowy i orkiestrę Claude’a Debussy’ego (aranżacja Vincent David na saksofon altowy i fortepian) oraz „Fantazja” George’a Gershwina (aranżacja Ralph Martino).

Kolejne wydarzenie w Filharmonii Świętokrzyskiej w piątek, 15 października. Będzie to koncert z cyklu „Barwy romantyzmu”. Na skrzypcach zagra Voytek Proniewicz, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Piotr Wacławik. Początek o godzinie 19. Bilety w cenie: 32 zł – normalny i 27 zł – ulgowy.

Reklama