Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka może zmienić życie

Data publikacji: 07.06.2021 17:26
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
07.06.2021 Kielce. Kieleckie Centrum Kultury. Konferencja prasowa na temat II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Od lewej: Ilona Kossakowska i Jan Mazepa – artyści „Mazowsza”, Katarzyna Pasieczna – rzecznik prasowy „Mazowsza”, Maciej Kotarba – przedstawiciel biura konkursowego, Krzysztof Kurlej – menadżer „Mazowsza”, Augustyna Nowacka – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.

07.06.2021 Kielce. Kieleckie Centrum Kultury. Konferencja prasowa na temat II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Od lewej: Ilona Kossakowska i Jan Mazepa – artyści „Mazowsza”, Katarzyna Pasieczna – rzecznik prasowy „Mazowsza”, Maciej Kotarba – przedstawiciel biura konkursowego, Krzysztof Kurlej – menadżer „Mazowsza”, Augustyna Nowacka – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Każdy ma szansę stanąć na scenie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie -Otrębusach i wystąpić z tą legendarną grupą. Przepustkę można zdobyć, startując w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Jego pierwszy etap odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.

Konkurs jest skierowany do utalentowanych wokalistów w każdym wieku - mówi Maciej Kotarba, przedstawiciel biura konkursowego.

- Przebiega w dwóch etapach. Pierwszy odbywa się przy współudziale partnerów regionalnych w całej Polsce, w każdym z województw. Wyłonione w ten sposób osoby zostaną zaproszone do drugiego etapu, do siedziby Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wszyscy zaproszeni zwycięzcy pierwszego etapu będą mieli zapewnione zakwaterowanie i wyróżnienie, a także wezmą udział w warsztatach, prowadzonych przez specjalistów, pracujących w „Mazowszu” - wyjaśnia.

Rozśpiewane i roztańczone Świętokrzyskie

Dla uczestników przygotowano cztery kategorie wiekowe: 8-13 lat, 14-19, 20-25 oraz 26+. Chętni mogą się zgłaszać do 1 października. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia, którą można pobrać ze strony: www.mazowsze.waw.pl. Dokument ten można wysłać pocztą mailową lub tradycyjną na adres organizatora regionalnego.

W Świętokrzyskiem jest nim Kieleckie Centrum Kultury. Szefowa tej inwestycji, Augustyna Nowacka, podkreśla że konkurs jest znakomitą propozycją dla utalentowanych osób.

- Kielce są bardzo roztańczonym i rozśpiewanym miastem, a Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” jest idealnym miejscem dla osób z takimi talentami. Mogą w tym zespole zawodowym kontynuować swoją pasję, a na dodatek występować na całym świecie. Dlatego zachęcam je, by zgłosiły się do udziału w tym konkursie - zaznacza.

Przesłuchania regionalne zaplanowano na 2-5 października. Drugi etap rozpocznie się 24 listopada w siedzibie „Mazowsza” w Karolinie-Otrębusach pod Warszawą. Troje laureatów z każdej kategorii weźmie udział w konkursie galowym z udziałem chóru, baletu i orkiestry zespołu „Mazowsze”, który odbędzie się 27 listopada.

Cenne nagrody, nie tylko finansowe

Na laureatów w każdej z kategorii wiekowej czekają cenne nagrody finansowe: 8 tys. zł - za pierwsze miejsce, 5 tys. zł - za drugie i 3 tys. zł - za trzecie.

Będą także wyróżnienia oraz nagrody pozaregulaminowe.

Udział w konkursie to przygoda, która może zmienić życie. Przekonali się o tym uczestnicy i laureaci pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.

Jan Mazepa studiował na politechnice. Wystartował w konkursie, został laureatem, a dziś należy do chóru „Mazowsza”. Na taki obrót spraw nie liczyła też Ilona Kossakowska.

- Idąc na konkurs nie spodziewałam się, że przejdę do drugiego etapu, który odbywał się w siedzibie zespołu, w Otrębusach. Tymczasem zdobyłam najpiękniejszą nagrodę, czyli propozycję trzymiesięcznego stażu w zespole. Tak mi się spodobało, że zostałam - mówi.

Niezwykła osobowość patrona konkursu

Katarzyna Pasieczna wyjaśnia, że konkurs ma na celu propagowanie twórczości zespołu Mazowsze.

- Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku. Przyświecała nam idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”. Chcieliśmy je wyciągnąć na światło dzienne, pokazać, jakie są piękne, jakie mają różnorodne i czasami głębokie treści oraz oczywiście wspaniałą muzykę - podkreśla.
Konkurs ma też przypomnieć sylwetkę jego patrona. Krzysztof Kurlej, obecnie menadżer „Mazowsza”, ale przez wiele lat członek zespołu, miał okazję koncertować ze Stanisławem Jopkiem.

- Był człowiekiem bardzo serdecznym, życzliwym, ponadprzeciętnym, jeśli chodzi o artyzm i człowieczeństwo - wspomina.

Stanisław Jopek urodził się i wychowywał we Lwowie, a potem po repatriacji, mieszkał w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd, poprzez zespół Skolimów przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca swojego życia, do końca śpiewając i występując na scenie. Był tenorem. Śpiewał w 36. językach. Po każdym zagranicznym występie otrzymywał propozycje pracy. Zmarł w 2006 roku.

07.06.2021 Kielce. Kieleckie Centrum Kultury. Konferencja prasowa na temat II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Od lewej: Katarzyna Pasieczna – rzecznik prasowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Maciej Kotarba – przedstawiciel biura konkursowego, Augustyna Nowacka – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, Ilona Kossakowska i Jan Mazepa – artyści „Mazowsza”, Krzysztof Kurlej – menadżer „Mazowsza”Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama