Olga Grabiwoda kuratorem „Domu Praczki”

Data publikacji: 31.07.2020 19:38
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Na zdjęciu (od lewej): Olga Grabiwoda i Dominika Janicka

Na zdjęciu (od lewej): Olga Grabiwoda i Dominika Janicka
Kielce. 25.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Olga Grabiwoda jest nowym kuratorem Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Orłowską, która przeszła na emeryturę.

Dotychczasowa kuratorka szefowała „Domowi Praczki” od 2005 roku. Dobrze ocenia ten czas.

- Po ponad 15 latach pracy, po ponad 80 wystawach czasowych, które się tutaj odbyły jestem z tego dumna, że galeria ma swoje miejsce na mapie kultury. Jest doceniana, jest znana, myślę, że bardziej, niż w Kielcach, bo wielu kielczan jeszcze tu nie dotarło - powiedziała.

Agnieszka Orłowska przyznała, że sama zabiegała o swoją następczynię.

- Olga Grabiwoda ma intuicję, ma serce, ma pasję i ma wiedzę, a to są bardzo ważne cechy, żeby zrobić dobrą wystawę - podkreśliła.

Olga Grabiwoda studiowała w szkole filmowej w Łodzi. To fotografka, menadżerka kultury, animatorka. W latach 2011-2020 tworzyła trzon zespołu Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie od podstaw zbudowała i kierowała pracownią warsztatową. W 2019 roku skupiła się na działaniach proekologicznych, a warsztaty z tego cyklu zostały wybrane do reprezentowania Polski w spocie reklamowym Komisji Europejskiej. Również w 2019 roku była współautorką projektu mającego na celu popularyzację wiedzy o dziedzictwie architektonicznym okresu PRL. Na bohaterkę projektu została wybrana kawiarnia „Biruta”.

Nowa kurator zorganizowała już swoją pierwszą wystawę. W piątek odbył się jej wernisaż. To „Harmonia mundi”, na której można zobaczyć prace artysty związanego ze Śląskiem, Henryka Wańka.

Agnieszka Orłowska nie rozstaje się z galerią, ponieważ jest w składzie rady artystycznej „Domu Praczki”. Zasiada w niej razem z profesorem Maciejem Bieniaszem.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej działa w strukturach Domu Środowisk Twórczych w Kielcach.

Reklama