Pacjenci sandomierskiej psychiatrii będą leczeni w nowoczesnym pawilonie

Data publikacji: 29.06.2020 18:47
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
29.06.2020. Sandomierz. Budowa pawilonu psychiatrycznego przy Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego

29.06.2020. Sandomierz. Budowa pawilonu psychiatrycznego przy Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przy Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu powstaje nowy pawilon. Dyrektor lecznicy Marek Kos przypomniał, że na psychiatrę był zaadaptowany budynek administracyjny na pierwszym piętrze. Jak zaznaczył, pacjenci zasługują na lepsze warunki pobytu.

W nowym pawilonie siedzibę będzie miała psychiatria środowiskowa i dzienny oddział psychiatryczny, w którym opiekę znajdzie 25 pacjentów. Sale będą dwuosobowe, każda z węzłem sanitarnym. Będzie sala gimnastyczna i sala terapii zajęciowej. Wszystkie usługi będą w jednym miejscu, także rejestracja, punkt konsultacyjny, oddział stacjonarny i poradnia.

Plac budowy wizytował Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, który powiedział, że nowoczesny pawilon, to strzał w dziesiątkę, tym bardziej, że zmienia się sposób podejścia do pacjentów ze schorzeniami psychicznymi. Aby dobrze i skutecznie leczyć, trzeba mieć odpowiednie warunki, które w Sandomierzu będą spełnione. To zapobiegnie stygmatyzacji tych osób - dodał wicemarszałek.

Parterowy budynek ma być gotowy na przełomie czerwca i lipca 2021 roku. Wartość inwestycji wyniesie prawie 8 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, budżetu państwa oraz budżetu powiatu.

Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje w ramach pilotażowego programu dotyczącego opieki nad pacjentami psychiatrycznymi i ich rodzinami. Program zapoczątkowano 1 lipca 2018 roku. Takich centrów w ramach pilotażu w Polsce powstało do tej pory 27.

Reklama