Placówki medyczne będą premiowane za wystawianie e-skierowań

Data publikacji: 20.07.2020 13:37
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Narodowy Fundusz Zdrowia. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki w Kielcach

Narodowy Fundusz Zdrowia. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki w Kielcach
Fot. Radio Kielce

Przychodnie i poradnie specjalistyczne, które preferują wystawianie i przyjmowanie e-skierowań otrzymają premię finansową. W ten sposób Narodowy Fundusz Zdrowia chce zachęcić placówki medyczne do odchodzenia od tradycyjnych skierowań na rzecz e-dokumentów.

Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału funduszu przypomina, że ta forma wystawiania dokumentów jest korzystniejsza nie tylko dla lekarza, ale też i dla pacjenta.

- Doskonale się już sprawdziło e-zwolnienie lekarskie i e-recepta. Także już coraz więcej lekarzy zaczyna wystawiać e-skierowania. To wygodne dla pacjenta, ponieważ może on dostać takie skierowanie nie wychodząc z domu. Oczywiście, że lekarz przez telefon nie wyleczy nas z choroby, ale chory nie musi przychodzić do przychodni tylko po to by odebrać druk - wyjaśnia Beata Szczepanek.

E-skierowanie można otrzymać nie wychodząc z domu, wystarczy skorzystać z teleporady. Gdy lekarz uzna, że pacjentowi potrzebna jest konsultacja specjalisty, wówczas wystawi e-skierowanie. Podobnie jak e-recepta, będzie to czterocyfrowy kod, na podstawie którego pacjent może zarejestrować się do specjalisty.

Przychodnie, które wystawiają i przyjmują e-skierowania otrzymają premię wynoszącą ponad 4 tys. zł, a poradnie specjalistyczne nawet do 40 tys. zł. Wysokość kwoty zależeć będzie od liczby wydanych e-skierowań.

- Dodatkowo w przychodniach premiowane jest zapewnienie rejestracji e-skierowania, tzn. przyjęcie do realizacji przez poradnię specjalistyczną w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia w przychodni - dodała Beata Szczepanek.

Wystawianie skierowań wyłącznie w postaci elektronicznej będzie obowiązkowe od 8 stycznia 2021 roku. Jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu e-zdrowie, wówczas musimy jej dostarczyć wydruk e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił.

Reklama