Po latach znaleziono resztki dworu w Częstocicach

Data publikacji: 12.08.2020 13:04
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Wykop w Częstocicach

12.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Wykop w Częstocicach
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Fundamenty XVII-wiecznego dworu udało się odnaleźć archeologom na wzgórzu pałacowym w Częstocicach - osiedlu Ostrowca Świętokrzyskiego. W niewielkim wykopie widać kilkumetrowy zarys, który sugeruje także ułożenie budynku. Muzeum posiada opisy budynków dworskich, ale nic nie było wiadomo o ich rozmieszczeniu.

12.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Wykop w CzęstocicachFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak mówi archeolog z Muzeum Historyczno-Archeologicznego Kamil Kaptur, to odkrycie współgra z zeszłorocznym wykopem, kiedy to przy narożniku remontowanego Pałacu Wielopolskich ujawniono fundamenty murowanej, podpiwniczonej budowli, co wskazuje, że była to oficyna.

- Jeżeli oficyna stała w tym miejscu, w którym sądzimy, to fundament, który odkryliśmy niedaleko mógł być rzeczywiście dworem, bo oficyna i dwór musiały ze sobą funkcjonować - mówi Kamil Kaptur.

Dodaje też, że inne znaleziska w postaci eleganckiej glazurowanej i ornamentowanej ceramiki stołowej, popularnych szelągów Jana Kazimierza z połowy XVII wieku, a także naparstek wskazują, że w tym miejscu musiał stać budynek mieszkalny.

Dr Szymon Modzelewski - archeolog mówi, że konieczne będą badania geofizyczne, aby ustalić w jaki sposób fundamenty przebiegają.

- Odsłaniam warstwę, która wiąże się z użytkowaniem tego obiektu, czyli prawdopodobnie dworu. Znaleziska fragmentów, prawdopodobnie szyb okiennych sugerują, że to był budynek mieszkalny - mówi Szymon Modzelewski.

Dwór w Częstocicach był centrum administracyjnym dóbr ostrowieckich. W tym roku muzeum prowadzi już drugi wykop. Podczas pierwszego, jak informowaliśmy, odnaleziono ślady tzw. kultury malickiej z początku neolitu.

12.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Wykop w CzęstocicachFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama