Poranek w RK: czy potrafimy pomóc tonącemu? [GŁOSUJ]

Data publikacji: 14.08.2020 06:05
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przed nami kolejny pogodny weekend. Polska jest liderem niechlubnego rankingu krajów Unii Europejskiej pod względem utonięć, ginie u nas dwukrotnie więcej osób niż w pozostałych krajach wspólnoty. W czerwcu, w lipcu i do połowy sierpnia życie nad wodą straciło w Polsce 200 osób. Dziś zaczyna się ciepły, zachęcający do wypoczynku w plenerze weekend.

Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą? Dlaczego ludzie toną? Co zrobić, by wszyscy wracali szczęśliwie z plaży?

41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl

CZY POTRAFISZ POMÓC TONĄCEMU?
TAK, ZNAM ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
TAK, CHOCIAŻ Z OBAWĄ, CZY WSZYSTKO ZROBIĘ DOBRZE
NIE, CHYBA ŻE JAKO ASYSTA DLA KOGOŚ, KTO SIĘ NA TYM ZNA
NIE, NIE WIEM, JAK TO SIĘ ROBI

*****

Dziś jest piątek, 14 sierpnia, 227. dzień roku. Do końca roku pozostało 139 dni.

Wschód słońca: 05:21

Zachód słońca: 19:59

Dzień trwa 14 godz. 38 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godz. 3 minuty.

Imieniny obchodzą: Alfred, Atanazja, Dobrowoj, Dobrowoja, Elżbieta, Euzebiusz, Kalikst, Machabeusz, Majnard, Maksymilian, Marceli i Ursycyn.

*****

Przysłowie na dziś „Gdy z początku sierpnia skwar trzyma, zwykle bywa długa i śnieżna zima”

*****

Nietypowe święta:

 Dzień Energetyka

*****

PIĄTEK, 14 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: potyczka pod Obiechowem 

Oddział powstańczy Krukowieckiego wszedł do Królestwa. Na wieść o tym na spotkanie z nim wyruszył Chmieleński by ze swoim oddziałem ułatwić mu przemarsz.  Na wieść o tym wojska pułkownika Szulmana zastąpiły mu drogę pod Obiechowem. W zaciętej walce, straciwszy 43 ludzi, zmuszony został Chmieleński do cofnięcia się za Pilicę.

*****

PIĄTEK, 14 SIERPNIA: W POLSCE

1409 r.  – W Korczynie król Władysław II Jagiełło otrzymał pismo z wypowiedzeniem wojny przez zakon krzyżacki.

1862 r. – Na skutek zadenuncjowania przez Polaka Alfa Wrześniowskiego został aresztowany Jarosław Dąbrowski, jeden z przywódców Stronnictwa Czerwonych przygotowujący plan wybuchu powstania antyrosyjskiego.

1920 r. – w bitwie pod Ossowem koło Warszawy zginął bohaterski kapelan 236 pułku piechoty Armii Ochotniczej ks. Ignacy Skorupka, stając się symbolem oporu przeciwko bolszewizmowi. Walcząca pod dowództwem gen. Władysława Sikorskiego 5 armia rozpoczęła bitwę nad Wkrą.

1941 r. – podpisanie polsko-sowieckiej umowy wojskowej, na mocy której została sformowana Armia Polska w ZSRS pod dowództwem gen. Władysława Andersa. 

– w bunkrze głodowym w KL Auschwitz-Birkenau został bestialsko zamordowany przez Niemców ojciec Maksymilian Maria Kolbe (ur. 8 stycznia 1894 r.), franciszkanin, twórca ośrodka duszpasterskiego w Niepokalanowie oraz misji franciszkańskich w Japonii, Chinach i Indiach, założyciel Rycerza Niepokalanej i Małego Dziennika, prekursor radiowych rozgłośni katolickich, kanonizowany przez Jana Pawła II w 1982 r.

1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:

- 14. dzień powstania warszawskiego: najcięższe walki toczyły się na Starym Mieście,

- nad Puszczą Niepołomicką, po dokonaniu zrzutu pomocy dla powstańców, został zaatakowany przez niemieckie myśliwce ciężki bombowiec Consolidated B-24 Liberator z 7-osobową polską załogą, która poniosła śmierć opuszczając płonący samolot na spadochronach ze zbyt niskiej wysokości.

1980 r. – początek strajku w Stoczni Gdańskiej (wówczas im. Lenina), spowodowany zwolnieniem z pracy działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny Walentynowicz, początek Polskiego Sierpnia 1980.

 *****

PIĄTEK, 14 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?

# # #

Prezydent Andrzej Duda wręczy dziś nominacje generalskie 13 oficerom Wojska Polskiego, w tym 10 na pierwszy generalski stopień - generała brygady. Zwierzchnik sił zbrojnych wręczy także trzy akty mianowania na stopień generała dywizji. Zgodnie z konstytucją postanowienia w sprawie nominacji generalskich prezydent podpisuje na wniosek ministra obrony.

# # #

Głosowania nad nowelizacją ustawy o komisji weryfikacyjnej, a także nad sprawozdaniami: Rady Mediów Narodowych oraz KRRiT za 2019 rok znajdują się w porządku obrad piątkowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się też najprawdopodobniej kolejnym projektem ustawy o tarczy antykryzysowej.

W porządku obrad znajdzie się zapewne poselska uchwała w sprawie sytuacji na Białorusi. Wiele wskazuje na to, że w porządku obrad znajdzie się też rządowy projekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Przewiduje on przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego dla osób o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, których emerytura lub renta inwalidzka, renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł.

Ostateczny porządek obrad jednodniowego, piątkowego posiedzenia Sejmu będzie znany po posiedzeniu Prezydium Izby, zaplanowanego na piątkowy ranek.

# # #

O 6.00 w Ossowie pod Warszawą zostanie odprawiona Msza Święta polowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

# # #

W Gdańsku o 10:00 zostanie uroczyście otwarta wystaw „TU rodziła się Solidarność” połączona z prezentacją audiobooka IPN ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja.

# # #

79 lat temu, 14 sierpnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zginął męczeńską śmiercią ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym, oddając dobrowolnie życie za innego więźnia. Miał 47 lat.

W 1982 roku został kanonizowany przez Jana Pawła II. Papież zaliczył go do grona świętych męczenników, jako tego, który poniósł śmierć w obronie wiary chrześcijańskiej i cnót ewangelicznych.

Uroczystości 79. rocznicy śmierci franciszkanina rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą sprawowaną równocześnie w trzech świątyniach: w kościele franciszkanów w Harmężach, w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu. Następnie trzy delegacje przejdą do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam złożą kwiaty na Placu Apelowym, pod Ścianą Straceń i w Celi Śmierci św. Maksymiliana.

# # #

W południe odbędzie się otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wezmą w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

# # #

O 16.00 minister obrony Mariusz Błaszczak wyda uroczysty lunch dla szefów resortów obrony Węgier, Litwy i Szwecji. Przybyli oni do Polski na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

# # #

O 17.00 w Wólce Radzymińskiej pod Warszawą rozpocznie się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, przy pomniku na miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej.

# # #

O roli wywiadu radiowego w polskim zwycięstwie nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej opowiada najnowszy film "Wiktoria 1920". Jego premiera odbędzie się wieczorem (godzina 17.00) w Muzeum Narodowym w Warszawie. "Dzięki goglom VR widzowie będą mogli przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli" - wyjaśnia reżyser filmu Tomasz Dobosz. Jak dodaje, każdy będzie mógł wziąć udział w szarży ułańskiej, polecieć dwupłatowym samolotem z epoki, skoczyć ze spadochronem, ale także zobaczyć obóz bolszewicki. "Będziemy w stanie być tam, gdzie ta historia się tworzyła" - podkreśla.

# # #

Pod hasłem "Dziękujemy-czuwamy" w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie odbędą się dziś uroczystości z okazji 100-nej rocznicy Cudu nad Wisłą. O godz. 18.00 rozpocznie się procesja wzdłuż murów Starego Miasta z figurą Matki Bożej Łaskawej. Godzinę później uroczystą Mszę świętą będzie celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wieczorem (20.15) zaplanowano uroczysty koncert.

# # #

W Toruniu zostanie odsłonięty zrekonstruowany pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, którzy walczyli w wojnie polsko - bolszewickiej. Rekonstrukcję pomnika współfinansował Instytut Pamięci Narodowej, a jego odsłonięcie to część obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystość odbędzie się o 18.00 w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu.

# # #

Wieczorem (około godziny 18.00) na warszawskim niebie pojawi się kilkadziesiąt balonów na ogrzane powietrze. W ten sposób piloci balonowi świętować będą 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Balony będą startować równocześnie z kilkunastu miejsc w stolicy. Główny balon z flagą biało-czerwoną wystartuje z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego. Będzie to symboliczne oznaczenie tzw. "lisa", za którym podążać będą pozostałe ekipy. Pozostałe miejsca startów to między innymi: Stadion Narodowy, Kampus SGGW, Agrykola, Tor Służewiec, Park Szczęśliwicki, Wilanów, kompleks Centrum Olimpijskiego.

# 3 #

O 19.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy Pomniku Poległych w 1920 roku, rozpocznie się Apel Pamięci z okazji święta WP połączony z zapalaniem zniczy na grobach poległych żołnierzy. Planowane jest wystąpienie prezydenta RP.

# # #

O 19.30 odsłonięcie popiersia Sławomira Skrzypka, Prezesa NBP na Polanie Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie, a o 21.00 -uroczysty Apel Pamięci przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.

# # #

Dziś na Jasnej Górze o godz. 21.00, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbędzie się Koncert: „Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”. To widowisko muzyczne przygotowane przez Telewizję Polską pod batutą Piotra Rubika.

Tagi do tego wpisu
Reklama