Przemiana: od cywila do żołnierza [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 09.10.2021 17:29
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
09.10.2021. Kielce. Wcielenie nowych ochotników do Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

09.10.2021. Kielce. Wcielenie nowych ochotników do Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Fot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Szkolą się po to, aby w razie konieczności wspierać społeczność lokalną. Mowa o kolejnych ochotnikach, którzy w sobotę (09.10.) zasilili szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kandydaci na żołnierzy zgłosili się dziś rano do jednostki na kieleckiej Bukówce. Łącznie to prawie 40 osób, które rozpoczynają szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”.

Wśród nich jest Dawid Adamczyk, który skończył liceum mundurowe.

- Zrobiłem sobie rok przerwy od  nauki i postanowiłem dobrze go wykorzystać. Stąd pomysł na wstąpienie do tej formacji. Szkoła mnie już wstępnie przygotowała do służby - zaznacza.

W jednostce stawili się też Adrian i Bartosz. - Od dziecka ciągnęło mnie do wojska. Chciałem zobaczyć jak tu jest - mówi Bartosz. Adrian dodaje, że rodzina bardzo wspierała go w tej decyzji. - Ucieszyli się, gdy im o tym powiedziałem - dodaje.

Ppor. Daniel Woś, rzecznik prasowy brygady, zaznacza że dziś ochotnicy przede wszystkim zmienią zwykłe ubrania na mundur. Ponadto, muszą się już poddać dyscyplinie wojskowej.

- To niekiedy bywa dla nich trudne. Jest to dla nich szok - przyznaje.

Kurs będzie odbywał się na poligonie w Nowej Dębie. W trakcie kursu żołnierze dowiadują się m.in. więcej na temat topografii oraz uczą się posługiwać bronią.

Przysięga wojskowa odbędzie się 24 października w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Łącznie w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie służy ok 1,4 tys. ochotników.

Reklama