RADIO GDAŃSK. Badali wietrzność i dno morskie przez wiele miesięcy. Teraz zbudują farmę wiatrową na Bałtyku

Data publikacji: 15.09.2020 23:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Gdańsk


Fot. Radio Gdańsk

PKN ORLEN rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wstępny projekt techniczny oraz budowlany farmy wykona brytyjska firma Offshore Design Engineering posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie w branży offshore. Rozpoczęcie tego etapu prac poprzedzone było wielomiesięcznymi badaniami wietrzności oraz struktury geologicznej dna morskiego.

- Morska farma wiatrowa na Bałtyku to kluczowy projekt inwestycyjny, który znacząco wzmocni nas jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej. W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie. Zanim jednak czysta energia z Morza Bałtyckiego trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego, czeka nas kilka lat intensywnych prac - powiedział Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Budowa morskiej farmy wiatrowej, której rozpoczęcie planowane jest w 2024 roku, wpisuje się w strategię neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 roku Koncern zainwestuje łącznie 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

Farma wiatrowa na Bałtyku będzie budowana 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby.

Reklama