Rehabilitacja pocovidowa - na jakich zasadach i dla kogo?

Data publikacji: 20.05.2021 13:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Busko-Zdrój. Szpital „Krystyna

Busko-Zdrój. Szpital „Krystyna
Fot. mat. prasowe

W województwie świętokrzyskim rozpoczęły działalność pierwsze placówki, w których prowadzona jest rehabilitacja ambulatoryjna i domowa dla osób, które przechorowały COVID-19.

Od 1 czerwca gotowość rehabilitacji w trybie stacjonarnym zgłosiły dwa świętokrzyskie szpitale. Jednak jak wyjaśnia Beata Szczepanek, nie każdy kto przechorował COVID-19 i miał pozytywny test na obecność koronawirusa zostanie przez lekarza skierowany na taką rehabilitację.

- Tutaj są bardzo dokładnie określone warunki dotyczące np. wydolności organizmu i saturacji. W związku z tym, to lekarz po zbadaniu pacjenta, po sprawdzeniu tych parametrów zdecyduje o ewentualnym skierowaniu - mówi Beata Szczepanek. 

Jak informowaliśmy, osoby, które przechorowały COVID-19 i posiadają od lekarza skierowanie mogą już w kilku miejscach w naszym regionie skorzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej, bądź domowej.

Rehabilitacja ambulatoryjna świadczona jest w Uzdrowiskowym Szpitalu „Krystyna” w Busku-Zdroju oraz w Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne „Terapeuta” przy ulicy Romualda 3 w Kielcach. Ponadto fizjoterapeuci z tego centrum świadczą także rehabilitację domową. Natomiast od 1 czerwca gotowość rehabilitacji w trybie stacjonarnym, czyli z pobytem pacjentów na oddziale zgłosiły Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze oraz Szpital Powiatowy we Włoszczowie. Jak zaznacza Beata Szczepanek, w przypadku rehabilitacji nie ma rejonizacji.

- Obecnie w naszym województwie nie działa jeszcze rehabilitacja w trybie stacjonarnym, jednak nie oznacza to, że pacjent nie może otrzymać na nią skierowania i starać się o leczenie w innym województwie. Zasada jest taka, że dostajemy skierowanie i przekazujemy je do danej placówki. Tę placówkę wybieramy sobie sami ze wszystkich, które świadczą rehabilitację pocovidową w całym kraju - wyjaśnia Beata Szczepanek.

Placówki, które chciałyby świadczyć rehabilitację stacjonarną, ambulatoryjną lub domową dla osób, które przechorowały COVID-19 powinny się skontaktować ze świętokrzyskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Reklama