Sandomierska biblioteka nareszcie zostanie rozbudowana

Data publikacji: 31.07.2020 12:38
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Biblioteka

Sandomierz. Biblioteka
Fot. Małgorzata Rzeszowiak

Biblioteka w Sandomierzu nareszcie będzie mieć warunki, aby w pełni rozwinąć swoje skrzydła. Do końca sierpnia przygotowana zostanie procedura przetargowa, następnie wyłoniony zostanie wykonawca rozbudowy książnicy.

O potrzebie takiej inwestycji mówi się już od kilkunastu lat. Gmina ma unijne dofinansowanie na ten cel. Rozbudowa biblioteki to jeden z elementów rewitalizacji miasta.

Burmistrz Marcin Marzec poinformował, że do biblioteki dobudowane zostanie jedno piętro. Teraz jej powierzchnia wynosi 800 metrów kwadratowych, a po rozbudowie będzie to 1200 metrów kwadratowych. W ramach tego samego projektu kupione będzie nowe wyposażenie do pomieszczeń bibliotecznych.

Barbara Rożek, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu powiedziała, że decyzja o przystąpieniu do rozbudowy jest jedną z lepszych informacji, jaką ostatnio usłyszała. Warunki są teraz bardzo trudne, ponieważ jest zbyt mało miejsca na wyeksponowanie i udostępnienie zbiorów. Dotyczy to m.in. regionaliów, czyli materiałów dotyczących miasta i okolic, których jest około 3 tysięcy. Są one teraz udostępnianie wyłącznie drogą elektroniczną, a po rozbudowie można będzie z nich korzystać także na miejscu.

Dział zbiorów audiowizualnych urządzony zostanie w przestronnych, wygodnych warunkach. Powstanie też sala konferencyjna, której teraz bardzo brakuje. Da to możliwość organizowania spotkań autorskich, wystaw i prelekcji.

W zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu znajduje się prawie 100 tys. różnych pozycji, w tym zbiorów specjalnych, czyli starodruków, czasopism i zbiorów audiowizualnych. Najstarszy starodruk pochodzi z XVII wieku.

Reklama