Świętokrzyski Park Narodowy świętuje swoje urodziny

Data publikacji: 11.09.2020 14:22
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2020 Klasztor na Świętym Krzyżu. Jubileusz 70-lecia Świętokrzyskiego Parku Narodowego

11.09.2020 Klasztor na Świętym Krzyżu. Jubileusz 70-lecia Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trzeci z najstarszych parków narodowych w kraju i jedyny w naszym województwie, Świętokrzyski Park Narodowy, świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się w klasztorze na Świętym Krzyżu i połączone zostały z poświęceniem sztandaru.

- Nasz park został utworzony jako pierwszy po II wojnie światowej, wcześniej, jeszcze przed wojną powstały białowieski i pieniński. Społeczność lokalna upominała się jednak o jego utworzenie znacznie wcześniej, bo miała świadomość unikalności przyrodniczej i kulturowej tego terenu - przypomina dyrektor parku Jan Reklewski.

Podczas dzisiejszej uroczystości poświęcony został sztandar Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jak przypomina dyrektor Jan Reklewski inspiracją do jego przekazania były obserwacje dorocznych pielgrzymek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na Święty Krzyż.

- Las sztandarów, ale naszego brakowało. Od dziś będzie nam towarzyszył podczas najważniejszych uroczystości - dodaje dyrektor. 

11.09.2020 Klasztor na Świętym Krzyżu. Jubileusz 70-lecia Świętokrzyskiego Parku NarodowegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na awersie sztandaru znajduje się godło państwowe. Instytucji dedykowany jest rewers. Widnieje na nim godło Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które przedstawia jelenia stojącego na szczycie góry z karawaką między rogami. Jest tu także napis „W służbie narodu i przyrody od 1950 roku”.

Superior klasztoru na Świętym Krzyżu ojciec Marian Puchała przypomniał, że sercem Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest klasztor z najcenniejszym skarbem, czyli relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

- Współpraca z władzami parku układa się bardzo dobrze. Wspólnie dbamy o zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tego miejsca zgodnie ze słowami Stefana Żeromskiego „Puszcza jest niczyja, ani moja ani twoja, jeno Boża, święta”.

11.09.2020 Klasztor na Świętym Krzyżu. Jubileusz 70-lecia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jubileuszu gratulował poseł Krzysztof Lipiec.

- Dziękuję wszystkim, którzy przez 70 lat pielęgnowali to dziedzictwo, jakim jest puszcza jodłowa. Dzisiaj Ziemia Świętokrzyska jest dumna z posiadania Parku Narodowego z klasztorem chroniącym relikwie Drzewa Krzyża Świętego - mówił. 

Poseł Krzysztof Lipiec odczytał także list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Świętokrzyski Park Narodowy jest jednym z najbardziej oryginalnych miejsc na mapie Polski. Góry Świętokrzyskie od lat przyciągają turystów i pielgrzymów. O niepowtarzalności tego miejsca świadczy dziedzictwo przechowywane przez klasztor na Świętym Krzyżu oraz Muzeum Przyrodnicze - pisał premier gratulując jubileuszu.

Wiceminister sportu Anna Krupka przypomniała, że niebawem powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego powiększy się o 60 hektarów.

- Rozmowy z samorządami są na bardzo zaawansowanym etapie i niebawem teren parku będzie znacznie większy. - dodała. 

11.09.2020 Klasztor na Świętym Krzyżu. Jubileusz 70-lecia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na zdjęciu Andrzej Bętkowski - marszałek województwa.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z kolei marszałek Andrzej Bętkowski mówił, że na Świętym Krzyżu człowiek jest bliżej Boga, a dbałość o przyrodę otaczającą ten teren jest bardzo szlachetnym zadaniem, to zaś od 70 lat wykonują pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz porównał natomiast zaangażowanie leśników w ochronę przyrody do zgodnego, długotrwałego małżeństwa.

- W ten sposób obie strony są chronione, przyroda może bez przeszkód rosnąć, a leśnicy realizować swoje pasje zawodowe - mówił. 

11.09.2020 Klasztor na Świętym Krzyżu. Jubileusz 70-lecia Świętokrzyskiego Parku NarodowegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyski Park Narodowy ma ponad 7600 hektarów powierzchni, kolejne 20 tys. hektarów to jego otulina.

Reklama