Urzędnicy popełnili błąd. Od lat nikt nie potrafi go naprawić

Data publikacji: 27.11.2021 16:49
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.11.2021. Busko-Zdrój. Efekty nieistniejącego odwodnienia przy ul. Karmelowej

27.11.2021. Busko-Zdrój. Efekty nieistniejącego odwodnienia przy ul. Karmelowej
Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Po każdym większym deszczu, wody opadowe płynące z przepustu drogi krajowej nr 73 relacji Kielce -Tarnów regularnie zalewają im posesje. Życie mieszkańców ul. Karmelowej w Busku-Zdroju, od dłuższego czasu nie należy do najspokojniejszych.

Przepust pod drogą został wybudowany na istniejącym cieku naturalnym w roku 1953. Nie zaprojektowano tam jednak żadnego rowu odprowadzającego wodę.

Mieszkańcy podkreślają, że od dłuższego czasu nie mogą doprosić się o pomoc. Potok rwącej wody z przepustu z impetem wlewa się na podwórka niszcząc ogródki i zostawiając po sobie grubą warstwę mułu.

- To dla nas prawdziwy koszmar. Od 20 lat nie możemy sobie poradzić z tym problemem. Odsyłają nas od instytucji do instytucji - twierdzą.  

27.11.2021. Busko-Zdrój. Efekty nieistniejącego odwodnienia przy ul. KarmelowejFot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Interwencję na prośbę mieszkańców ulicy podjął radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Maciej Gawin. Zadeklarował pomoc i pilotowanie sprawy, bo - jak podkreślił - problem jest palący i trzeba go natychmiast rozwiązać.

- Letnie i gwałtowne deszcze spowodowały, że domy mieszkańców tego osiedla nie raz znalazły się pod wodą. Nasilają się skutki zmian klimatycznych, które dotykają społeczeństwo. Ich konsekwencje to m.in. gwałtowne i niepokojące opady deszczu. Tę sytuację trzeba uregulować - mówił.

Łukasz Musiał, przedstawiciel Wód Polskich z Nadzoru Wodnego w Busku-Zdroju poinformował, że w pierwszej kolejności należy wykonać projekt odbiornika wody i uzyskać zgodę wodno-prawną od Państwowego Gospodarstwa Wodnego.

- Nie chciałbym wskazywać, kto miałby się zając zaprojektowaniem takiego odbiornika. Wody nie tylko spływają z pasa drogowego, ale i z działek prywatnych. Może gmina? Nie chcę sugerować, nie od tego jestem - mówił.

Zdaniem mieszkańców - za zapewnienie urządzeń melioracyjnych odpowiada urząd miasta i gminy, który zmienił zagospodarowanie terenu i wydał warunki zabudowy.

27.11.2021. Busko-Zdrój. Efekty nieistniejącego odwodnienia przy ul. KarmelowejFot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Jacek Lewicki, radny miejski zaproponował przeprowadzenie rozprawy wodnoprawnej.

- Wówczas zostanie ustalone, kto i co ma zrobić w tej sprawie. To, moim zdaniem, jedyne rozwiązanie. Niemniej jednak, przekażę burmistrzowi wszystkie sugestie mieszkańców – dodał.

Na zaproszenie radnego odpowiedział także przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tomasz Seremak, kierownik Rejonu Busko-Zdrój tej instytucji podkreślił, że szkody nie powstały z winy zarządcy drogi. Woda rozlewała się zgodnie z ukształtowaniem terenu. Nie mniej jednak urzędnicy rozumieją mieszkańców i postarają się rozwiązać problem.

- GDDKiA weźmie udział w każdej inicjatywie oraz w proponowanej rozprawie wodnoprawnej. Z pewnością będziemy uczestniczyć w każdym procesie - zapewnił.

Kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć niebawem.  

adv adv
Wiadomości
Reklama