W najbliższych dniach rozpocznie pracę nowe laboratorium wykrywające koronawirusa

Data publikacji: 29.10.2020 12:29
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Do jego uruchomienia przygotowuje się Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Profesor Stanisław Głuszek, rektor uczelni zapewnia, że laboratorium ma już potrzebny sprzęt diagnostyczny.

- To już ostatnia faza przygotowań modernizacyjnych, w praktyce one są już zakończone. Jesteśmy gotowi infrastrukturalnie na uruchomienie laboratorium i formalnie zacznie ono działać w połowie listopada - mówi profesor Stanisław Głuszek.

Laboratorium będzie koncentrowało się na diagnostyce COVID-19. Jak tłumaczy rektor UJK, jest duża potrzeba, żeby zwiększyć liczbę testów wykonywanych w naszym województwie. To ułatwi walkę z pandemią.

- Raz po raz są różne apele, żeby zwiększyć możliwość testowania. To jest problem ogólnoświatowy i ogólnopolski. I rzeczywiście testy pozwalają wykryć osoby, które są pozornie zdrowe, nie mają objawów, ale są zakażone i mogą przenieść koronawirusa na innych - tłumaczy rektor UJK.

Przypomnijmy, że powstające laboratorium wsparli kieleccy radni i mieszkańcy. W zbiórce pieniędzy zainicjowanej m.in. przez Kamila Suchańskiego udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych na sprzęt diagnostyczny i odczynniki do badań.

Tagi do tego wpisu
Reklama