W Ostrowcu powstanie Dzienny Dom Opieki Medycznej

Data publikacji: 28.07.2020 17:41
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.07.2020 Ostrowiec Św. Podpisanie umowy na dofinansowanie Dziennego Domu  Opieki Medycznej. Na zdjęciu (na dole od lewej): ks. Paweł Anioł - dyrektor hospicjum oraz marszałek Andrzej Bętkowski. Wyżej od lewej: senator Jarosław Rusiecki, Magdalena Zieleń - radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

28.07.2020 Ostrowiec Św. Podpisanie umowy na dofinansowanie Dziennego Domu Opieki Medycznej. Na zdjęciu (na dole od lewej): ks. Paweł Anioł - dyrektor hospicjum oraz marszałek Andrzej Bętkowski. Wyżej od lewej: senator Jarosław Rusiecki, Magdalena Zieleń - radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dzienny Dom Opieki Medycznej powstanie w budynku Domu Ulgi w Cierpieniu Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wspólnie prowadzić go będzie Stowarzyszenie na rzecz wspierania hospicjum im. Jana Pawła II wraz z oddziałem Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała.

Jak mówi ks. Paweł Anioł, dyrektor hospicjum, placówka ma już doświadczenie w rehabilitacji i posiada odpowiednią kadrę. Projekt niesie także korzyści w postaci sprzętu medycznego.

- Będzie zakupiona winda, przystosowana dla osób niepełnosprawnych, tym samym będzie zakupiony kolejny sprzęt, który po zakończeniu zadania też będzie służył ludziom. Dom przeznaczony jest dla osób 60 plus oraz usprawnianie poszpitalne to jest wypełnianie tej luki, którą mamy - mówi ks. Paweł Anioł.

28.07.2020 Ostrowiec Św. Podpisanie umowy na dofinansowanie Dziennego Domu Opieki Medycznej. Na zdjęciu ks. Paweł Anioł - dyrektor Domu Ulgi w Cierpieniu Jana Pawła IIFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dzisiaj marszałek Andrzej Bętkowski podpisał z ks. Pawłem Aniołem umowę na przekazanie dofinansowania unijnego. Jak mówi marszałek, zadanie będzie trwać dwa lata.

- Projekt swoim finansowaniem przekracza 2 mln. zł, z czego dofinansowanie unijne to 1,9 mln zł. Zadanie już się rozpoczęło w lipcu, a zakończy w czerwcu 2022 roku - informuje Andrzej Bętkowski.

Magdalena Zieleń, radna sejmiku Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że utworzenie takiego miejsca w Ostrowcu Świętokrzyskim było bardzo potrzebne i cieszy się, że właśnie ostrowieckie hospicjum zdecydowało się napisać projekt.

- Badania wskazują, że 65 procent osób opiekujących się osobami chorymi nie ma ku temu kompetencji. W związku z tym zgłaszane były problemy potrzeby wsparcia w opiece nad osobą chorą - mówi Magdalena Zieleń.

28.07.2020 Ostrowiec Św. Podpisanie umowy na dofinansowanie Dziennego Domu Opieki Medycznej. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Magdalena Zieleń - radna Sejmiku Województwa ŚwiętokrzyskiegoFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Senator Jarosław Rusiecki przypomina, że w budynku, w którym będzie mieścił się Dzienny Dom Opieki, kiedyś była kasa chorych i wspierała potrzebujących. Dzisiaj w tym samym budynku można uzyskać pomoc, która skierowana jest do różnych osób, w tym do seniorów i osób niepełnosprawnych.

- Jest rzeczywiście domem dla ludzi, którzy potrzebują wsparcia terminalnego, przy rehabilitacji czy wsparcia medycznego - mówi Jarosław Rusiecki.

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ostrowcu Św. to ósma taka placówka w regionie.

Reklama