Wręczenie Defenderów zakończyło Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Data publikacji: 10.09.2020 17:35
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.09.2020. Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Wręczenie nagród Defender. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce, generał brygady Karol Dymanowski, Sebastian Chwałek - wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Piotr Kisiel - prezes zarządu Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego, dr hab..inż. Mirosław Kowalski - dyrektor ITWL, Roman Chaberek - dyrektor zarządzający Autocomp Management Sp. z o.o., płk dr inż. Rafał Bazela -  dyrektor Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki, Adam Jabłoński - prezes zarządu ZURAD i Piotr Panasiuk, Członek Zarządu ZURAD

10.09.2020. Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Wręczenie nagród Defender. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce, generał brygady Karol Dymanowski, Sebastian Chwałek - wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Piotr Kisiel - prezes zarządu Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego, dr hab..inż. Mirosław Kowalski - dyrektor ITWL, Roman Chaberek - dyrektor zarządzający Autocomp Management Sp. z o.o., płk dr inż. Rafał Bazela - dyrektor Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki, Adam Jabłoński - prezes zarządu ZURAD i Piotr Panasiuk, Członek Zarządu ZURAD
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zgodnie z tradycją, najnowszą, XXVIII edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zakończyła uroczysta gala wręczenia nagród Defender. Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce podkreślał, że mimo pandemii koronawirusa na MSPO pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań i urządzeń, które były warte tej nagrody. Niestety, wystawców było mniej, stąd też decyzja o zmniejszeniu liczby nagród Defender.

- Zazwyczaj Defenderów przyznawanych jest na Targach dziesięć, w tym roku było ich trzy, adekwatnie do liczby wystawców. Ja się cieszę, że nagroda trafiła do firm polskich. Mam nadzieję, że przyczyni się do promocji ich wyrobów, bo są one na poziomie światowym - mówił Andrzej Mochoń.

Jedną z nagród otrzymał Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy, który wspólnie z Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym S.A. w Warszawie stworzył e-NOSP, czyli system zarządzania urządzeniami naziemnej obsługi statków powietrznych.

Profesor Mirosław Kowalski, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych nie ukrywał, że dla niego i dla pracowników Instytutu nagroda Defender jest ważnym wyróżnieniem.

- Docenia wysiłek nas wszystkich i jesteśmy bardzo zadowoleni. Rzeczy, które robimy są po to, by służyły polskim siłom zbrojnych. Nagroda mobilizuje nas do dalszej, wytężonej pracy. Mam nadzieję, że system, który stworzyliśmy wspólnie z Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym będzie służył długie lata - powiedział profesor Mirosław Kowalski. Jak podkreślał, zastosowanie systemu jest szerokie, może go również używać lotnictwo cywilne.

Jarosław Sulkowski, zastępca dyrektora do spraw rozwoju i wdrożeń w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych dodał, że instytucja otrzymała też Nagrodę Prezesa Targów Kielce za morski ubiór pilota. Mogą go używać też służby ratownicze.

- To nie jest zwykły ubiór. To strój indywidualnie dostosowywany do funkcji. Ratownik czy pilot sam decyduje, gdzie ma być dany element stroju, na przykład kieszenie, które może przypiąć na rzepy - tłumaczył Jarosław Sulkowski. Ubiorem zainteresowane jest nie tylko polskie lotnictwo marynarki wojennej, ale też siły powietrzne Ukrainy.

Kolejną nagrodę Defender dostał Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki i firma Autocomp Management Sp. z o.o. ze Szczecina, za wspólne opracowanie symulatora szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PIORUN.

Trzeci Defender trafił do firmy ZURAD z Ostrowi Mazowieckiej za robota dekontaminacyjnego RobUV, który za pomocą promieni UV niszczy bakterie, wirusy i grzyby.  

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że decyzja Targów Kielce o organizacji MSPO była słuszna, a sam salon okazał się dużym sukcesem.

- To sukces i organizatorów, i tych wszystkich, którzy uznali, że nie warto odpuszczać. Mnie osobiście cieszy, że ponad sto firm z całego świata zdecydowało się odwiedzić Targi Kielce. To świetna pozycja wyjściowa do, mam nadzieję, bardzo dobrego 2021 roku - mówił parlamentarzysta. Jak dodał senator, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, to również wydarzenie sprzyjające rozwojowi Kielc i regionu świętokrzyskiego.

Reklama