Za nami trzecia edycja Jesieni Organowej im. profesora Feliksa Rączkowskiego

Data publikacji: 10.10.2021 19:21
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Kultura
10.10.2021. Busko-Zdrój. Koncert finałowy pn. „Głos mój podnoszę do Boga Rodzicy”

10.10.2021. Busko-Zdrój. Koncert finałowy pn. „Głos mój podnoszę do Boga Rodzicy”
Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Koncert finałowy pn. „Głos mój podnoszę do Boga Rodzicy” zwieńczył tegoroczną edycję „Jesieni Organowej im. Feliksa Rączkowskiego”.

W niedzielne popołudnie w kościele pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju mogliśmy podziwiać brzmienie 38 głosowych organów, za którymi zasiedli: Mateusz Rzewuski, a następnie małżeństwo organistów - Zuzanna i Maciej Batorowie, którzy od 2011 roku są związani ze Świdnicą i tam tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Oprócz tego mogliśmy się zachwycać sopranem Angeliki Rzewuskiej.

Ksiądz prałat Marek Podyma, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, jeden ze współorganizatorów festiwalu muzyki organowej, nie kryje zadowolenia, że wydarzenie nabrało charakteru i rozmachu. Dziś, jak podkreślił, koncerty rozbrzmiewają nie tylko w Busku, ale również w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie i w świątyni w Skalbmierzu.

- A to nadaje rangę, ale i nowe możliwości. Wszystkie te utwory pokazują potencjał tego instrumentu, jego subtelność, a zarazem potęgę – zaznaczył.

Instrument udało się nieodpłatnie pozyskać parafii w 2016 roku z likwidowanego kościoła w Bielefeld, w Niemczech. Dziś wzbogacony o kolejne głosy instrument umożliwia wykonywanie wielu utworów z różnych epok.

Mateusz Rzewuski, jest jednym z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Podkreślił, że cieszy fakt, że organy kościelne mogą służyć nie tylko do liturgii, ale do propagowania muzyki klasycznej. - Instrument jest bardzo przyjemny. Możemy w nim odnaleźć dużo możliwości brzmieniowych – zaznaczył.

Od 2 do 10 października w świątyni odbywały się nie tylko koncerty, ale i edukacyjne prelekcje o historii organów od czasów starożytnych po XXI wiek. Był też pokaz wnętrza instrumentu.

Koncerty finałowe odbyły się także w świątyni w Skalbmierzu. Z kolei o godzinie 19.00 po raz ostatni podczas tegorocznej edycji jesieni organowej będziemy mogli podziwiać artystów podczas koncertu w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Patron festiwalu, Feliks Rączkowski urodził się w 1906 r. w Szczaworyżu, zmarł 16 września 1989 r. w Warszawie. To polski organista i kompozytor. Komponował utwory organowe i wokalne. Autor licznych opracowań pieśni kościelnych.

Reklama