Zbliżają się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Poprzedzi je seria koncertów

Data publikacji: 09.06.2021 15:48
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
06.09.2020 Kielce. Katedra. Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej.

06.09.2020 Kielce. Katedra. Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. "Clamaverunt Iusti" - żeńska schola gregoriańska z Warszawy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielc

Trwają przygotowania do II edycji Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc, które odbędą się w Kielcach od 10 do 19 września. Organizatorzy zapowiadają serię koncertów promujących to wydarzenie.

- Najbliższy odbędzie się w sobotę, 12 czerwca, o godzinie 18.00 w sali Omega Targów Kielce - zapowiada s. Hanna Szmigielska, koordynator muzyczny festiwalu. Dodaje, że wystąpi kwartet instrumentów dawnych, w którego składzie są najwybitniejsi artyści polskiej sceny barokowej.

- Wśród nich: klawesynista Marek Toporowski, artysta o międzynarodowej renomie, który jest też dyrektorem artystycznym naszego festiwalu. Na scenie wystąpi z zespołem „Concerto Polacco”, w którym jest dyrygentem. W jego skład wchodzą: wybitna sopranistka Julita Mirosławska, utalentowany i oryginalny polski skrzypek Robert Bachara, posługujący się wieloma wersjami dawnych skrzypiec i różnymi technikami wykonawczymi. W składzie jest też Wioletta Wysopal - flecistka, która zagra na poprzecznym flecie barokowym, drewnianym. Dzięki temu publiczność będzie mogła odkryć zupełnie inne brzmienie, niż współczesnych instrumentów - mówi siostra Hanna.

Koncert jest dedykowany przede wszystkim dla potencjalnych sponsorów festiwalu, ale ma charakter otwarty. Osoby, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu, otrzymają wejściówkę przy wejściu na koncert. Dostępnych jest w sumie 250 miejsc.

Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej odbędą się od 10 do 19 września. Festiwal obejmuje 15 koncertów, które będą odbywać się w kieleckiej katedrze, Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, na Karczówce i w wielu starych, pięknych świątyniach na terenie województwa świętokrzyskiego.

- W Wiślicy, Tarczku, na Świętym Krzyżu, w Jędrzejowie. Będą to różne średniowieczne, prestiżowe miejsca, ważne dla kultury polskiej. Ważnym wydarzeniem będzie też akademia muzyki dawnej, która przez tydzień będzie się odbywała na Karczówce. Będą to kursy gry na różnych instrumentach, prowadzone dla młodzieży z całej Europy przez wybitnych mistrzów. Kulminacją tej akademii będzie wielki koncert 19 września w Bazylice Katedralnej w Kielcach - wymienia s. Hanna Szmigielska.  

W czasie festiwalu będzie można usłyszeć najwybitniejszych artystów muzyki dawnej. Będzie np. koncert scholi gregoriańskiej z Estonii, występ baletu barokowego z Pragi oraz spektakl otwarty na kieleckim rynku. - Będzie to barokowa burleska, taneczna komedia - dodaje s. Hanna.

Festiwal wpisuje się w rocznicę 850-lecia kieleckiej katedry. Partnerem wydarzenia jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej otrzymały wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, województwa, miasta Kielce i wielu prywatnych sponsorów.
Szczegóły dotyczące festiwalu i imprez promujących to wydarzenie można śledzić na stronie: earlymusicfestival.pl.

Reklama