Miliony złotych na renowację klasztoru na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 16.02.2020 11:53
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.01.2020. Turyści na Świętym Krzyżu

04.01.2020. Turyści na Świętym Krzyżu
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Święty Krzyż przygotowuje się do kolejnego etapu renowacji zabytkowych klasztornych pomieszczeń. Tym razem prace obejmą przede wszystkim krużganki, kaplicę Oleśnickich i część mieszkalną zakonników. Cały klasztor zostanie też oświetlony wewnątrz i na zewnątrz. Przetarg na wykonanie prac ma zostać ogłoszony w marcu.

- Pierwsze prace obejmą część mieszkalną zakonników, która nie była remontowana od kilkudziesięciu lat i jest w fatalnym stanie. Powstanie 6 pokoi dla nowicjuszy i 4 dla ojców oblatów - mówi superior klasztoru o. Marian Puchała. - Te pomieszczenia są bardzo zawilgocone, wymagają znacznego przebudowania, choćby pod kątem stworzenia łazienek. Obecnie żaden pokój nie posiada sanitariatów - wyjaśnia superior.

W kaplicy Oleśnickich będą odnawiane freski oraz latarnia wieńcząca kopułę. Z kolei na krużgankach trzeba będzie skuć tynki do wysokości 1,5 metra i osuszyć je.

- W planach jest zamontowanie ogrzewania zarówno na krużgankach, jak i w Bazylice. Prace obejmą też zakrystię. Przewidziane jest odgrzybianie mebli, stworzenie lepszej wentylacji i wymiana zniszczonej podłogi - dodaje o. Marian Puchała. - Prace na Świętym Krzyżu zawsze odbywają się w asyście konserwatora zabytków i archeologa. Tak będzie także tym razem. Prawdopodobnie archeolog przebada podłoże pod posadzką w zakrystii - mówi superior.

- W klasztorze będą też likwidowane bariery architektoniczne - dodaje o. Marian Puchała. - Często przyjeżdżają tu turyści i pielgrzymi na wózkach. Mają problem z wjazdem kościoła. Latem, gdy otwarte są główne drzwi można łatwo wjechać, ale zimą jest to już znacznie trudniejsze, ponieważ otwarte są tylko drzwi boczne. To wszystko będzie zmodernizowane, żeby podjazd wózkiem był łatwiejszy.

Prace na Świętym Krzyżu będą kosztować ok. 8 milionów złotych i potrwają dwa lata. Inwestycje w części dostępnej dla turystów będą prowadzone poza sezonem.

Projekt powstaje w partnerstwie z gminą Bieliny, która w ramach swojej części planuje uatrakcyjnić Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. Powstanie tzw. Zagroda Kultury, która będzie czynna przez cały rok. Za pomocą hologramów będzie tam prezentowany folklor, historia i tradycja regionu. Będzie można zobaczyć wieś świętokrzyską i regionalne obrzędy np. tańce, zaślubiny i oczepiny.

W sumie unijna dotacja wyniesie ponad 20 milionów złotych i pokryje 80 proc. kosztów planowanych prac.

Reklama