WYBORY PREZYDENCKIE 2020. Andrzej Duda gromi przeciwników [SONDAŻ]

Data publikacji: 17.02.2020 11:45
Autor: Iwona Murawska , Marcin Przemirski , Daniel Lenart , Monika Miller , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.02.2020. Warszawa. Konwencja PiS - inauguracja kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. Na zdjęciu Andrzeja Duda

15.02.2020. Warszawa. Konwencja PiS - inauguracja kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. Na zdjęciu Andrzeja Duda
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Andrzej Duda, według sondażu dziennika „Echo Dnia”, wygrywa w województwie świętokrzyskim w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Obecnego prezydenta RP wskazało 55,8 proc. osób pytanych. Na drugim miejscu, z poparciem 19,4 proc., znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.  Poparcie poniżej 10 proc. mają Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego wskazało 8,6 proc. ankietowanych i Robert Biedroń z Lewicy, którego wskazało 6,6 proc. badanych. Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny, zgromadził 5,5 proc. poparcia. Stawkę z wynikiem 4,1 proc. zamyka Krzysztof Bosak z Konfederacji.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. 1. TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH - sondaż „Echa Dnia” i dzienników Polska Press Grupa we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia Fot. Echo Dnia

W ramach badania sprawdzono, jak Andrzej Duda poradziłby sobie ze swoimi konkurentami w drugiej turze w pojedynku jeden na jednego. - W województwie świętokrzyskim urzędujący prezydent gromi wszystkich przeciwników zdobywając około 70 proc. głosów - podaje „Echo Dnia”.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. 2. TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH - sondaż „Echa Dnia” i dzienników Polska Press Grupa we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra OpiniaFot. Echo Dnia

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. 2. TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH - sondaż „Echa Dnia” i dzienników Polska Press Grupa we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra OpiniaFot. Echo Dnia

POZOSTAŁĄ TRÓJKĘ KONKURENTÓW (Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń) ANDRZEJ DUDA POKONUJE PODOBNĄ WIĘKSZOŚCIĄ GŁOSÓW

 

Badanie zostało zrealizowane przez „Echo Dnia” i dzienniki Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 10-14 lutego na reprezentatywnej kwotowo próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa świętokrzyskiego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. ANDRZEJ DUDA GROMI PRZECIWNIKÓW - KOMENTARZE

ANNA KRUPKA, WICEMINISTER SPORTU I TURYSTYKI:
- Nie jestem zaskoczona tym wynikiem. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość i pan prezydent Andrzej Duda mogą liczyć w Świętokrzyskiem na bardzo duże poparcie. Mieszkańcy naszego regionu udowodnili to w trzech ostatnich wyborach. Rozpoczęło się od wyborów samorządowych w 2018 roku, w których pokonaliśmy PSL przy moim udziale, jako przewodniczącej wojewódzkiego zespołu samorządowego. W wyborach do europarlamentu rekordowy w Europie wynik w okręgu obejmującym nasze województwo otrzymała Beata Szydło. Wreszcie w wyborach parlamentarnych Zjednoczona Prawica uzyskała duże poparcie wyborców z moim rekordowym wynikiem 70 tysięcy głosów. Te dobre wyniki były możliwe dzięki ciężkiej pracy naszych działaczy i sympatyków. Takie są fakty. Na ich podstawie możemy wnioskować, że w najbliższych wyborach prezydent Andrzej Duda może liczyć na poparcie mieszkańców Świętokrzyskiego.

PIOTR WAWRZYK, WICEMINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH:
- To jest potwierdzenie wysokiego zaufania mieszkańców naszego regionu do prezydenta Andrzej Dudy. Najlepiej byłoby, aby te wyniki z województwa świętokrzyskiego przełożyły się na wyniki ogólnokrajowe. Mielibyśmy wówczas tylko jedną turę i obecny prezydent wygrałby wybory w pierwszej turze. Ten sondaż jest potwierdzeniem wysokiej pozycji i wysokiego zaufania, którym wśród mieszkańców województwa cieszy się urzędujący prezydent. To też powód do tego, by jeszcze bardziej pracować podczas kampanii, by to zaufanie było jeszcze większe.

KRZYSZTOF SŁOŃ, SENATOR PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI:
- Sondaż jest pozycją wyjściową do tego, żeby pracować ciężko na ostateczny wynik, aby 10 maja, był on jeszcze lepszy nawet w naszym województwie. Każdy sondaż, który wskazuje na to, że pan prezydent Andrzej Duda jest dobrze odbieranym politykiem, kandydatem na kolejną kadencję prezydencką, jest satysfakcjonujący. Natomiast na pewno nie usypia mnie i mojego środowiska politycznego, czyli Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy byśmy zaniechali ciężkiej pracy w kampanii. Teraz będziemy razem z panem prezydentem przekonywać Polaków, że to jest najlepszy wybór dla Polski, dla Polaków. To jest osoba, która realizuje strategię pięknej, wielkiej i dostatniej Polski, bezpiecznej, niepodległej i szanowanej na świecie.

JACEK WŁOSOWICZ, SENATOR PIS:
- Wynik sondażu jest wyrazem akceptacji działań obecnej ekipy rządzącej. Sądzę, że to, co się dzieje w kraju od pięciu lat, zmiany, które zaproponowała prawa strona sceny politycznej jest oczekiwane i akceptowane przez społeczeństwo. Sądzę, że w majowych wyborach pan prezydent Andrzej Duda  wygra. Czy będzie to pierwsza tura w całym kraju? Tego byśmy bardzo oczekiwali, natomiast tego nie możemy być pewni. Jednak na pewno wszyscy będziemy pracowali nad tym, żeby w naszym województwie ten wynik był jak najlepszy   podkreśla.

AGATA WOJTYSZEK, POSEŁ PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI:
- Cieszę się z takiej reakcji mieszkańców naszego regionu na kandydaturę Andrzeja Dudy. Ubiegający się o reelekcję prezydent podczas trwającej jeszcze kadencji zapracował na taki wynik. To pokazuje, że mieszkańcy naszego regionu doceniają pracę pana prezydenta, doceniają jego aktywność, którą obiecuje również w kolejnej kadencji. Taką aktywność, pozwala wszystkim mieszkańcom być blisko prezydenta, bo prezydent Andrzej Duda przez całą kadencję odwiedzał różne powiaty naszego kraju, w tym też bywał w naszym województwie, i wydaje mi się, że to jest efekt tego, że mieszkańcy mogli się podzielić swoimi spostrzeżeniami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Wciąż trzeba jednak pracować nad lepszym wynikiem. Przed nami ciężka praca, którą wykonamy wszyscy jako parlamentarzyści, członkowie Prawa i Sprawiedliwości i dotrzemy jeszcze do tych osób, które być może się wahają i ten efekt sondażu będzie jeszcze lepszy.

JAROSŁAW RUSIECKI, SENATOR PIS:
- Na sondaże trzeba zwracać uwagę, jednak liczy się przede wszystkim wynik wyborczy. Tak czy inaczej uważam, że Andrzej Duda jest najlepszy ze wszystkich kandydatów. Przemawia za tym dorobek ostatnich 5 lat prezydentury i wytrwałego realizowania programu. Sondaż traktuje jako pewien krok do sukcesu, ale pomimo wszystko, prezydent jak i jego sympatycy muszą nadal intensywnie pracować.

MAREK KWITEK, POSEŁ PIS:
- Mam nadzieję, że wyniki sondażu znajdą potwierdzenie w wynikach wyborów. Cieszy mnie przede wszystkim to, że to chyba w naszym regionie Andrzej Duda ma największe poparcie. Trzeba mieć na uwadze, że prezydent spotyka się na co dzień z mieszkańcami Polski. Jego wizyta we Włoszczowie pokazała jaki jest kochany i doceniany.

ANDRZEJ KRYJ, POSEŁ PIS:
- Na pewno te wyniki sondażu cieszą i one powinny być bodźcem do bardzo mocnej pracy nas wszystkich w kampanii wyborczej. To dlatego, że najbardziej wiarygodnym sondażem jest jednak dzień wyborów i realne wyniki. Uważam, że prezydent Andrzej Duda będzie miał bardzo duże poparcie w województwem świętokrzyskim, ale wyniki sondażu nie powinny nas uśpić, nie powinny powiedzieć nam, że wszystko jest już zrobione. Musimy bardzo mocno pracować, a wtedy te wyniki przełożą się na realne zwycięstwo.

MARIUSZ GOSEK, POSEŁ SOLIDARNEJ POLSKI:

- Sondażowa przewaga Andrzeja Dudy nad innymi kandydatami jest bardzo duża. Można rzec, że nawet gigantyczna. Myślę, że ten sondaż jeszcze będzie się zmieniał na korzyść kandydata Zjednoczonej Prawicy. Widzieliśmy ostatnią konwencję i to, jak sprawnym i merytorycznym człowiekiem jest obecnie urzędujący prezydent. Jestem przekonany, że wybory zakończą się w pierwszej turze. Andrzej Duda osiągnie w regionie wynik powyżej 60 procent, a Małgorzata Kidawa-Błońska poniżej 15 procent.

MICHAŁ CIEŚLAK,  POSEŁ I LIDER POROZUMIENIA JAROSŁAWA GOWINA:

- To jest bardzo dobra wiadomość dla nas, ale też jest to wiadomość, która powinna nas zmobilizować do dalszych działań, ponieważ niewiele brakuje, żeby prezydent Andrzej Duda wygrał w pierwszej turze. Musimy bardzo intensywnie zmobilizować nasze środowiska prawicowe do tego, abyśmy wszyscy mogli naprawdę bardzo intensywnie wspierać naszego prezydenta w pierwszej turze, licząc, że może w niej wygrać. Jesteśmy dobrej myśli i gramy na pierwszą turę - powiedział.

MARZENA OKŁA-DREWNOWICZ, POSEŁ PLATFORMY OBYWATELSKIEJ:
- Nie jestem zaskoczona wynikami sondażu. Zawsze w naszym województwie wygrywało Prawo i Sprawiedliwość, więc nie dziwi mnie ten sondaż. Natomiast widzimy w całym kraju tendencję spadkową, jeśli chodzi o urzędującego prezydenta. Takim wielkim sprawdzianem dla Andrzeja Dudy będzie to, czy podpisze ustawę, która przekazuje 2 mld zł dla telewizji publicznej, czy być może zgodnie z naszym apelem te pieniądze przeznaczy na leczenie chorych na nowotwory.

 BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ, POSEŁ PLATFORMY OBYWATELSKIEJ:
- Mam duży dystans do sondaży wyborczych. Kampania kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nie opiera się na sondażach. Uważamy, że jedyny prawdziwy sondaż to będą wyniki wyborów prezydenckich i wierzymy, że wygra je Małgorzata Kidawa-Błońska.

ADAM CYRAŃSKI, POSEŁ KOALICJI OBYWATELSKIEJ:
- Z obecnych sondaży nie można wyciągać ostatecznych wniosków. Do wyborów prezydenckich poparcie może się jeszcze zmienić. Jestem jednak zdziwiony wysokim poparciem kandydata PiS, ponieważ rząd nie dba o województwo świętokrzyskie, region cały czas słabnie i nie są tu inwestowane środki ogólnopolskie. Taka polityka prowadzi do tego, że jest to najbardziej pokrzywdzony region w Polsce. Ten sondaż jest robiony na wyrost.

ANDRZEJ SZEJNA, SZEF ŚWIĘTOKRZYSKICH STRUKTUR SLD:
- Jest to bardzo dobry sondaż dla Andrzeja Dudy, ale nie przesądza o wynikach majowych wyborów. Zamierzamy wykonać dużo pracy, aby wynik naszego kandydata Roberta Biedronia był znacząco lepszy. Mam nadzieję, że uda nam się wprowadzić Roberta Biedronia do drugiej tury, bo w innych okręgach to poparcie jest dużo lepsze. Cała praca przed nami i w drugiej turze, do której na pewno dojdzie, pokonamy prezydenta Andrzeja Dudę.

CZESŁAW SIEKIERSKI, POSEŁ POLSKIEGO STRONNICTWA LUDOWEGO:

- Nie jestem zaskoczony wynikami sondażu. W województwie świętokrzyskim jest duże poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.  Wysokie poparcie dla Andrzeja Dudy jest efektem poparcia dla partii rządzącej.

Parlamentarzysta zwraca jednak uwagę na to, że to dopiero początek kampanii. - Jeszcze kandydaci nie mogli zaprezentować swoich programów, natomiast pan prezydent Andrzej Duda musi dokonać rozliczenia ze swojej pięcioletniej kadencji: co obiecał, co zrobił, co się udało, co się nie udało - stwierdził.

Poseł Czesław Siekierski nie martwi sondażowym wynikiem poparcia dla kandydata PSL, który według badania Echa Dnia, znalazł się dopiero na trzecim miejscu. - Poparcie dla Władysława Kosiniaka-Kamysza systematycznie rośnie. W skali kraju jest ono wyższe niż dla całej partii. To dobrze wróży. Są już takie sondaże w kraju, które pokazują, że poparcie dla naszego kandydata osiąga już dwucyfrowe wyniki, a to jest dopiero początek - zaznaczył.

Reklama