Teatr im. Żeromskiego dołączy do elity. Dzięki ministerstwu

Data publikacji: 18.02.2020 12:04 / Data aktualizacji: 18.02.2020 13:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.02.2020. Kielce. Konferencja prasowa w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na zdjęciu (na zdjęciu): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS i Michał Kotański - dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

18.02.2020. Kielce. Konferencja prasowa w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na zdjęciu (na zdjęciu): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS i Michał Kotański - dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa o współprowadzeniu Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzisiaj na konferencji prasowej poinformował o tym poseł Krzysztof Lipiec.

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości od początku zaangażował się w rozmowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotrem Glińskim. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w 2017 roku. Poseł Lipiec podkreślił, że negocjacje w tej sprawie dobiegają końca.

- Wszystko wskazuje na to, że już w następnym tygodniu ta umowa o współprowadzeniu teatru zostanie podpisana. To ważna rzecz dla samorządu województwa świętokrzyskiego, dla teatru, który dzięki temu dołączy do elity teatrów w Polsce. To będzie służyć rozwojowi kultury i sztuki scenicznej, która i tak jest w Kielcach na bardzo wysokim poziomie - zaznaczył parlamentarzysta.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego będzie trzecią instytucją współprowadzoną przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Dotychczas były to Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Współprowadzenie kieleckiej sceny dramatycznej przez ministra będzie się wiązało także z jej współfinansowaniem. Ma ono wynosić milion zł rocznie, o czym mówił Michał Kotański, dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej.

Kielce. Teatr im. Stefana ŻeromskiegoKielce. 09.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

- Jest to dla nas prestiż, ale także dodatkowe finansowanie. To będzie milion złotych co roku na działalność merytoryczną i to naprawdę pomoże nam w codziennej działalności. To spowoduje, że będę mógł na przykład zatrudnić dodatkowych aktorów, brakuje nam ludzi na przykład w dziale literackim, w koordynacji. Zintensyfikowaliśmy naszą działalność w ostatnich sezonach, a cały czas te wszystkie wydarzenia obsługuje ta sama grupa osób - podkreśla. Dodaje, że dzięki temu wsparciu będzie mógł zatrudniać nowych aktorów, a także rozwinąć festiwal, który kielecki teatr organizuje.

Już wiadomo, że wraz z umową o współprowadzenie, zostanie podpisana druga, dotycząca finansowania. Na razie jednak nie chce mówić, jaka kwota się na niej znajdzie. Działania związane z remontem Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach mocno wspiera marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.

- Muszę powiedzieć, że w samorządzie sprawy kultury są istotne, tak jak infrastruktura drogowa,   oświata i zdrowie. My w samorządzie województwa chcemy to wszystko łączyć i właściwą miarę do każdego działania przykładać, bo uważamy, że kultura jest tak samo istotna dla naszego społeczeństwa, dla mieszkańców Kielc i naszego województwa - powiedział.

Remont teatru imienia Stefana Żeromskiego ma się rozpocząć w tym roku i ma kosztować około 90 mln zł.

Reklama