GUM staje się faktem. Ogłoszono przetarg

Data publikacji: 18.02.2020 15:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ważny krok na drodze do powstania w Kielcach laboratoriów Głównego Urzędu Miar - właśnie ogłoszono przetarg na budowę kompleksu. Kampus GUM będzie zlokalizowany na działce u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki o powierzchni 13 hektarów.

Do kompleksu badawczego zostanie przeniesiona połowa laboratoriów z Warszawy, będą tu działały między innymi laboratoria akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, elektryczności i magnetyzmu, a także masy. 

Za projekt odpowiada konsorcjum utworzone przez GUM oraz Politechnikę Świętokrzyską. Jak powiedział Radiu Kielce profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor uczelni, Główny Urząd Miar będzie zajmował się częścią badawczą projektu, natomiast Politechnika Świętokrzyska będzie pośredniczyła w kontaktach z przedsiębiorcami.

Koszt całej inwestycji to ponad 160 mln złotych, z czego część inwestycyjna to około 90 mln zł, a laboratoryjna - około 60 mln zł. Pozostałe pieniądze przeznaczone są między innymi na koszty dokumentacji projektowej i promocji.

Cała inwestycja ma zostać zakończona w 2023 roku.

Reklama