Ważą się losy szkoły w Stawie Kunowskim. Burzliwa sesja rady gminy

Data publikacji: 18.02.2020 20:50
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.02.2020. Brody. Nadzwyczajna sesja Rady Gminy

18.02.2020. Brody. Nadzwyczajna sesja Rady Gminy
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jakie będą losy Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim w gminie Brody? Dotychczas budynek był użyczony Stowarzyszeniu „Nasza Szkoła” za darmo. Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydowali, że użytkowany przez placówkę budynek będzie wydzierżawiony odpłatnie.

18.02.2020. Brody. Nadzwyczajna sesja Rady GminyFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Na razie nie podano oficjalnie stawki, ale prowadzące szkołę stowarzyszenie dostało pismo, w którym łączna opłata miesięczna wynosi 30 tys. złotych. To prawie połowa wszystkich pieniędzy, jakimi dysponuje szkoła.

Sesja Rady Gminy w Brodach została zwołana w trybie nadzwyczajnym. Stawili się na niej mieszkańcy Stawu Kunowskiego, grono pedagogiczne i rodzice. Ich zdaniem - pobieranie opłaty za korzystanie z budynku jest sprzeczne z prawem oświatowym, bo nie można subwencji przeznaczyć na żadne cele komercyjne.

Dyrektor Ewa Orczyk mówiła, że prowadzona przez nią placówka jest szkołą obwodową, stowarzyszenie ponosi też wszystkie koszty związane z utrzymaniem budynku. Rodzice natomiast nie płacą za naukę dzieci.

Sołtys Stawu Kunowskiego, Katarzyna Wiącek podkreślała, że gmina wprowadzając opłatę za użytkowanie budynku szkoły godzi w najsłabszych, czyli dzieci. Zapowiedziała też, że rodzice będą walczyć do końca w obronie miejsca dla uczniów.

W imieniu rodziców głos zabrał między innymi Andrzej Grabowski. Zaznaczył, że kwestia dzierżawy powraca od ponad roku. Wciąż niejasne są podstawy prawne, na których opiera się żądanie opłaty za szkołę.

Obecnie opinię w tej sprawie ma wydać Regionalna Izba Obrachunkowa. Jeżeli uzna, że uchwała płatnej dzierżawy podjęta przez radnych z Brodów jest nieważna, nie będzie mogła wejść w życie. Na pytanie, jaki jest wobec tego sens podejmowania niejasnej prawnie uchwały, przewodniczący rady gminy, Janusz Adamus odpowiedział, że w takim przypadku może ją podważyć wojewoda.

Niejasności prawne jednak nie powstrzymały radnych przed jednogłośnym przyjęciem uchwały.
Wójt gminy Brody Marzena Bernat powiedziała Radiu Kielce, że nie ma czasu rozmawiać.

Wprowadzenie opłaty za użytkowanie budynku szkoły w Stawie Kunowskim będzie tematem jutrzejszego programu Interwencja. Zapraszamy o 16.30.

18.02.2020. Brody. Nadzwyczajna sesja Rady Gminy. Na zdjęciu Ewa Orczyk - dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawie KunowskimFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama