Młodzi strażacy otrzymali mundury

Data publikacji: 20.02.2020 15:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.02.2020. Bałtów. Prezentacja strojów druhów z Akademii Małego Strażaka

20.02.2020. Bałtów. Prezentacja strojów druhów z Akademii Małego Strażaka
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Piętnastu druhów z Akademii Małego Strażaka, funkcjonującej w Szkole Podstawowej w Bałtowie dostało dziś mundury. Ich zakup był możliwy dzięki dorosłym ochotnikom z OSP w Antoniowie.

Mali strażacy dostali profesjonalne mundury i hełmy, mają też do wąż gaśniczy oraz fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo o pracy ratowników opowiedzieli praktycy, czyli mundurowi z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św.

Lidia Pastuszka, dyrektor szkoły w Bałtowie wyjaśnia, że zaczęło się od zajęć z wiedzy pożarniczej, które służą dzieciom w przygotowaniu do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez straż pożarną. Program został rozszerzony o niezbędną praktykę.

– Muszą znać sprzęt strażacki i wiedzieć, jak i gdzie podłącza się oprzyrządowanie. To są też wyjazdy do straży powiatowej i ochotniczej. Dzieci proszą, żeby im wyjaśnić jak nazywają się dane przedmioty, do czego służą – mówi Lidia Pastuszka.

O pieniądze na ten cel, czyli 5 tys. zł z budżetu MSWiA zabiegał Henryk Cichocki, prezes OSP w Antoniowie, na wniosek wójta. Jak mówi, to dobry cel, ponieważ promuje sport, ale i pomoc drugiemu człowiekowi. Henryk Cichocki będzie opiekunem grupy.

– Z tego, co obserwuję, aż się serce raduje i raczej uda się powiększyć stan tej akademii – mówi Henryk Cichocki. Dodaje, że bardzo dużym wsparciem jest komenda powiatowa, a jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze, to także będą pozyskiwane na kolejne zakupy.

Młodzi druhowie chętnie poznawali m.in. tajniki rozwijania i zwijania wężów strażackich. Niektórzy mają już sprecyzowane plany, co do swojej zawodowej przyszłości. Wśród nich 12-letnia Daria Czerwonka oraz 11-letni Hubert Wisowski. Oboje zgodnie podkreślają, że podoba im się ta forma pomocy drugiemu człowiekowi. Z kolei Hubert dodaje, że bierze udział w konkursie dotyczącym przeciwdziałaniu pożarom i uważa, że dzięki akademii uzyska lepsze wyniki.

Akademia Małego Strażaka w bałtowskiej szkole istnieje o początku roku szkolnego. Nabór jest w dalszym ciągu otwarty.

Reklama