PTTK chce stworzyć nawigację dla… piechurów

Data publikacji: 20.02.2020 20:05
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Puszcza jodłowa. Szlak turystyczny pieszy

Puszcza jodłowa. Szlak turystyczny pieszy
Święta Katarzyna . 18.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nawigacja podobna do tej, jaką posługują się kierowcy, tylko zamiast dróg pokazuje szlaki pieszych wędrówek oraz znajdujące się w pobliżu atrakcje. Taką aplikację chce stworzyć kielecki oddział PTTK.

Pomysł opiera się na stworzeniu portalu, którego jednym z elementów byłaby aplikacja mobilna. Jak wyjaśnia Beata Milewicz z PTTK Kielce, podstawą byłaby kompleksowa inwentaryzacja szklaków województwa świętokrzyskiego.

- Tak naprawdę nie wiemy, ile tych szlaków jest i kto nimi administruje. Ten portal dałby nam narzędzie, żebyśmy jako PTTK mogli być takim administratorem i partnerem do stworzenia inwentaryzacji kompleksowej szlaków turystycznych województwa świętokrzyskiego – wyjaśnia.

Nie jest to nowatorski pomysł. Analogiczne portale działają już w Małopolsce, Mazowszu i na Podkarpaciu. Portal zawiera mapy, opisuje poszczególne trasy, ciekawe miejsca. Jego częścią jest aplikacja, którą można pobrać na urządzenia mobilne. Swoim działaniem przypomina nawigacje samochodowe. Będzie pokazywała szlaki, ich przebieg, dystans do pokonania, ale też będzie wskazywała ważne miejsca kulturalne, obiekty turystyczne czy gastronomiczne.

Jak dodaje Beata Milewicz, przykład Małopolski pokazuje, że jest to potrzebne rozwiązanie.

- My jako PTTK czujemy oddolną potrzebę, żeby powstał taki twór jak chociażby portal małopolski. Tam zainteresowanie samą aplikacją jest bardzo duże. W zeszłym roku ściągnęło ją 140 tysięcy osób – podkreśla.

Merytorycznym przygotowaniem portalu zająłby się PTTK, który na co dzień dba o szlaki, natomiast potrzebne są pieniądze na stworzenie strony. Portal „Szlaki turystyczne Małopolski” kosztował 400 tys. zł. Beata Milewicz szacuje, że w przypadku Świętokrzyskiego koszt byłby mniejszy, około 200 tys. zł.

- Część merytoryczną mamy, brakuje nam tylko możliwości, żeby ją osadzić internetowo – tłumaczy.

Przedstawiciele PTTK zwrócili się między innymi o pomoc do komisji edukacji, kultury i sportu sejmiku województwa świętokrzyskiego. Jedną z możliwości zdobycia funduszy jest sięgnięcie po środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Reklama