Kielczanie podczas spaceru oglądają miejsca związane z wojskiem

Data publikacji: 23.02.2020 07:22 / Data aktualizacji: 23.02.2020 20:34
Autor: Jakub Rożek / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.02.2020 Kielce. Spacer z Muzeum Historii Kielc. Prowadzi Krzysztof Myśliński

23.02.2020 Kielce. Spacer z Muzeum Historii Kielc. Prowadzi Krzysztof Myśliński
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

3 kilometry liczyła trasa, którą przeszli mieszkańcy Kielc, w ramach kolejnego spaceru historycznego po centrum miasta. Tematem wędrówki były koszary, które istniały w Kielcach od XIX wieku.

Organizator spotkania Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc informuje, że uczestnicy zobacyzli miejsca związane z kieleckim garnizonem.

- Pierwsze zabudowania militarne pojawiły się w czasach zaborczych, rosyjskich. Była to mniej więcej połowa XIX wieku. Jednym z najbardziej malowniczych budynków w Kielcach była tzw. prochownia, przy dawnej ulicy Prostej, dzisiejszej Żeromskiego - mówi. Dziś już ta nieruchomość nie istnieje, ale w czasach swojej świetności przypominała średniowieczny zamek.

Miejsc związanych z wojskiem było kilkanaście.

- My podążaliśmy śladami tych, które znajdowały się w śródmieściu. Trzeba jednak zauważyć, że koszary, które należały do Kielc, a były najdalej umiejscowione od centrum, znajdowały się w dzisiejszych Dyminach, niedaleko schroniska dla zwierząt oraz na Bukówce - dodaje.

Krzysztof Myśliński zauważa, że w czasach zaboru rosyjskiego, jedną z naczelnych zasad polityki obronności było to, aby nie budować państwowych koszar, a wynajmować je od prywatnych przedsiębiorców.

Łącznie uczestnicy zwiedzili 11 miejsc związanych z kieleckim garnizonem.

Reklama