Stworzyli nietypowe stroje z... odpadów

Data publikacji: 24.02.2020 18:58
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.02.2020. Busko-Zdrój. Warsztaty w ramach projektu

24.02.2020. Busko-Zdrój. Warsztaty w ramach projektu "Moda na recycling"
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Szal z taśmy kasety magnetofonowej, biżuteria z kabli od słuchawek, czy kolczyki z miedzi - te i wiele innych recyklingowych stylizacji to efekt warsztatów, które odbyły się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Wszystko to za sprawą uznanej projektantki mody Anny Kubisz, która w ramach projektu “Moda na recycling” odwiedza szkoły w całym kraju i zaraża młode osoby pasją do tworzenia ubrań z odpadów nadających się do recyklingu.

Jak mówi Anna Kubisz, celem warsztatów modowych i artystycznych jest przede wszystkim edukacja, podnoszenie świadomości ekologicznej najmłodszych, ale i zabawa. Dzięki zajęciom uczniowie mogą uruchomić swoją wyobraźnię i stworzyć nietypowe stroje, w tym przypadku z przetworzonych elektroodpadów. Anna Kubisz podkreśla, że zaprojektowane kreacje zaprezentują gwiazdy i dziennikarze podczas wielkiego pokazu mody, który odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

- W poprzedniej edycji wykorzystywaliśmy np. poduszki powietrzne, które zostały zszyte na maszynie, a następnie powstał z nich płaszcz. Z filtrów do okapu, powstała zbroja. Można założyć, że coś powstało z niczego. Coś teoretycznie nadawało się do wyrzucenia, a my nadaliśmy temu drugie życie i powstało coś pięknego – tłumaczy projektantka.  

Krzysztof Kieszkowski, przedstawiciel firmy zajmującej się recyklingiem z Kielc informuje, że w przypadku elektrośmieci najważniejszy jest proces segregacji u źródła. Jak dodaje, to ważne, aby zużyty sprzęt trafił do zakładu przetwarzania, a tam we właściwy sposób został poddany recyklingowi, co pozwala na odzyskanie cennych substancji, minerałów, ale pozwala też na unieszkodliwienie substancji, które mogą być niebezpieczne dla środowiska.

- Otrzymujemy oczyszczony materiał, który z kolei może zostać poddany powtórnemu przetworzeniu, a następnie zostaje wprowadzony do obiegu przez producentów. Uzyskujemy też prefabrykaty, które mogą służyć jako elementy do budowy nowych maszyn, urządzeń. To dużo bardziej ekonomiczna formuła – zaznacza.

Waldemar Sikora, burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój nie kryje zadowolenia, że Busko-Zdrój jest jedyną gminą z województwa świętokrzyskiego biorącą udział w tegorocznej edycji akcji. Jak dodaje, to duże wyróżnienie.

- Jako gmina uzdrowiskowa musimy zwracać uwagę na działania edukacyjne począwszy od dzieci i młodzieży, poprzez starszych mieszkańców gminy. Uczyć, w jaki sposób postępować z odpadami, jak je można wykorzystać, to również edukacja w zakresie segregacji, recyklingu – dodaje.  

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślali, że warsztaty bardzo się im spodobały.

W ubiegłym roku podczas finału kreacje zaprezentowały takie gwiazdy jak: Barbara Kurdej - Szatan, Katarzyna Skrzynecka, Anna Popek, Zygmunt Chajzer i inni.

Organizatorem akcji jest Europejska Platforma Recyklingu.

Reklama