W Starachowicach upamiętnią powstańców związanych z regionem

Data publikacji: 25.02.2020 08:17
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowiczanie uczcili pamięć weterana walk z okresu powstania styczniowego rotmistrza Józefa Szaybo (fot. archiwum)

Starachowiczanie uczcili pamięć weterana walk z okresu powstania styczniowego rotmistrza Józefa Szaybo (fot. archiwum)
Starachowice. 25.02.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach odbędą się dziś uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe w rocznicę śmierci rotmistrza Józefa Szaybo. Podczas konferencji naukowej przypomniane zostaną inni powstańcy związani z ziemią świętokrzyską.

Dzisiejsze uroczystości w Starachowicach rozpoczną się mszą świętą o 9.00 w kościele Świętej Trójcy.  Po modlitwie uczestnicy przemaszerują ze sztandarami na cmentarz przy ulicy Iłżeckiej. Druga część uroczystości odbędzie się przed pomnikiem rotmistrza Józefa Szaybo. Zostanie tu wystawiony posterunek honorowy, a jego pamięć zostanie uczczona najpierw minutą ciszy, a potem armatnią salwą honorową.

O 11.30 w Starachowickim Centrum Kultury rozpocznie się sympozjum naukowe poświęcone dziejom powstania styczniowego na ziemi świętokrzyskiej. Później zaplanowana jest projekcja filmu „Szwadron” w reż. Juliusza Machulskiego. W foyer prezentowana będzie wystawa pamiątek z powstania styczniowego ze zbiorów Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Szaniec 1863 z Sosnowca.

Józef Szaybo pochodził z okolic Białegostoku. Podczas powstania walczył w kawalerii. Odznaczył się szczególnie w dwóch bitwach: pod Kadyszem i Księżopolem, za co został awansowany do stopnia rotmistrza. Po powstaniu zmuszony był opuścić miejsce zamieszkania i osiadł na pograniczu zaboru rosyjskiego i austriackiego. Pracował jako zarządca Wielkiego Pieca w Brodach Iłżeckich.

W 2016 roku nagrobek Józefa Szaybo został odnowiony przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.

Podobne wiadomości
Reklama