Prace przy budowie buskiego hospicjum nabrały tempa

Data publikacji: 25.02.2020 15:49
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.02.2020 Busko-Zdrój. Budowa hospicjum w części zdrojowej miasta

25.02.2020 Busko-Zdrój. Budowa hospicjum w części zdrojowej miasta
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Jeszcze w tym roku oddany zostanie do użytku budynek buskiego hospicjum stacjonarnego. Przypomnijmy, budowa ośrodka w zdrojowej części kurortu rozpoczęła się około 20 lat temu. Była przerywana ze względu na brak środków finansowych. W lipcu 2018 roku możliwe było wznowienie inwestycji dzięki 10-milionowej unijnej dotacji.

Obecnie, jak informuje Andrzej Król, kierownik budowy, prace przy budowie hospicjum stacjonarnego zwanego też Domem Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju idą pełną parą. Obecnie prowadzone są prace wewnątrz.

- Wykonane zostały już tynki oraz wylewki. Za nami także prace związane z zainstalowaniem instalacji elektrycznej, hydraulicznej. W tym momencie kończymy prace przy wykończeniu łazienek. Układamy glazurę, terakotę oraz montujemy powieszane sufity - wymienia.

Jak dodaje, w tym samym czasie prowadzone są także prace na zewnątrz budynku związane z przygotowaniem placu pod układanie kostki, chodników, dojazdów.

- Wszystko więc wskazuje na to, że już w czerwcu tego roku zakończymy prace budowlane, a następnie przystąpimy do meblowania i przygotowania budynku do odbioru - zaznacza.

Obiekt ma łączną powierzchnię użytkową około 3 tys. m2. Znajdą się tam pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienkami. W nowym budynku będzie także kaplica.

Jak informuje Jarosław Zatorski, koordynator inwestycji z ramienia Fundacji św. Brata Alberta, w budynku miejsce znajdzie około 100 pacjentów z obszaru powiatów pińczowskiego, buskiego i kazimierskiego. Jak dodaje, działalność będzie prowadzona w trzech obszarach - poradni opieki paliatywnej, hospicyjnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Dodaje, że takie miejsca dla chorych bez wątpienia są bardzo potrzebne. Przypomina, że w kilka lat temu otwarto przy buskim szpitalu hospicjum tymczasowe, które razem z oddziałem ZOL jest w stanie przyjąć małą liczbę chorych.

- Mamy kilka telefonów dziennie, aby umieścić bliską osobę w miejscu przyjaznym, z odpowiednią i właściwą opieką, adekwatną do stanu chorego - dodaje.

Całkowity koszt budowy hospicjum to kwota ponad 12 mln zł. Uroczyste poświęcenie i przekazanie nastąpi 2 października tego roku.

Reklama