Ruszyła lawina pomocy dla pogorzelców z gminy Działoszyce

Data publikacji: 25.02.2020 16:33
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Iżykowice. Dom po pożarze (25.02.2020)

Iżykowice. Dom po pożarze (25.02.2020)
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Stracili w pożarze wszystko, teraz potrzebują pilnej pomocy. Rodzina z miejscowości Iżykowice w gminie Działoszyce w powiecie pińczowskim w ostatniej chwili zdołała opuścić płonący dom. Na pierwsze gesty solidarności nie musiała długo czekać.

Do pożaru budynku mieszkalnego doszło w miniony weekend w nocy z soboty na niedzielę. Ogniem objęte były dwa pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 8-osobowa rodzina, w tym chłopcy w wieku 16 i 5 lat. 5 osób trafiło do szpitala.

Budynek nie nadaje się do zamieszkania. Rodzina nie ma nic, straciła dorobek całego życia, dlatego Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Działoszycach wraz z urzędem gminy zwraca się z prośbą o pomoc.

Jak informuje Damiana Banasik z MGOPS w Działoszycach, potrzebna jest pościel, kołdry, poduszki, odzież, środki czystości, meble, sprzęt AGD/RTV. Jak dodaje, rodzina utrzymuje się głównie z gospodarstwa rolnego. Jedna osoba jest w wieku emerytalnym.

- W niedługim czasie będą też potrzebne różnego rodzaju materiały budowlane, nie ma okien, drzwi. Zniszczeniu uległy także ściany, podłogi, elektryka - wymienia.

Akcja pomocy dla pogorzelców ruszyła w poniedziałek. Elżbieta Popiołek, pracownik socjalny z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Działoszycach informuje, że apel spowodował prawdziwą lawinę ofert pomocy dla rodziny.

- Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak duży odzew z sąsiednich gmin, powiatów, a nawet województw - dodaje.

- Transportem zadeklarowanych przez darczyńców przedmiotów zajmą się pracownicy gminy - dodaje.

Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc obiecał pomoc poszkodowanym.

- Zapewnimy lokal zastępczy oraz wsparcie psychologa. Będziemy pomagać także w uprzątnięciu pogorzeliska. O pomoc m.in. finansową zwróciliśmy się do wojewody świętokrzyskiego - dodaje.

Poszkodowani wciąż przebywają w szpitalu.

Wszyscy chętni, którzy chcą udzielić pomocy, proszeni są o kontakt z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Działoszycach. Osobiście lub pod numerem telefonu - 41 352 60 10, wewnętrzny 27.

Podobne wiadomości
Reklama