Starachowiczanie oddali cześć bohaterom narodowym

Data publikacji: 25.02.2020 19:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.02.2020 Starachowice. Uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych w rocznicę śmierci Józefa Szaybo

25.02.2020 Starachowice. Uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych w rocznicę śmierci Józefa Szaybo
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach upamiętniono powstańców styczniowych. W tym roku uroczystości miały charakter wielowymiarowy - była modlitwa, część oficjalna i sesja naukowa. Wszystko w rocznicę śmierci związanego z miastem powstańca - Józefa Szaybo.

Po mszy w kościele Świętej Trójcy uczestnicy przemaszerowali ze sztandarami na cmentarz przy ulicy Iłżeckiej. Przed pomnikiem rotmistrza wystawiono posterunek honorowy, a historyk Paweł Staszczak przypomniał postać bohatera dnia. Jak mówił, w swoich losach połączył typowy życiorys romantycznego zrywu powstańczego i pozytywisty pracującego u podstaw. Po upadku powstania pracował jako inżynier, między innymi w Brodach Iłżeckich.

25.02.2020 Starachowice. Uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych w rocznicę śmierci Józefa SzayboFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Współorganizatorem uroczystości, obok urzędu miasta, było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne GROT Oddział Powstańczy 1863. Mariusz Chmiel, prezes stowarzyszenia, podkreślał, że naturalnym obowiązkiem patriotycznym jest udział w takich wydarzeniach. Prowadzony przez niego oddział wystąpił w strojach z połowy XIX wieku. Oddał też salwę honorową z broni czarnoprochowej, w której grupa się specjalizuje. Janek Chmiel, który wraz z tatą bierze udział we wszystkich wydarzeniach historycznych mówił, że czuje się patriotą, dlatego pomimo deszczu w stroju powstańczym brał udział w wydarzeniu.

Na uroczystość przyjechała rodzina Józefa Szaybo - byli reprezentanci trzech pokoleń. Jak wspominała Krystyna Walecka, o Józefie Szaybo pamiętał jej dziadek, ale czasy, w których żył nie sprzyjały wspominaniu powstańców styczniowych. Na starachowicki cmentarz przyjechała 25 lat temu, od tego czasu odwiedza go regularnie. Wtorkową uroczystością była bardzo wzruszona, zarówno w wymiarze rodzinnym, jak i narodowym.

25.02.2020 Starachowice. Uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych w rocznicę śmierci Józefa SzayboFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Po części oficjalnej w Starachowickim Centrum Kultury odbyło się sympozjum poświęcone dziejom powstania styczniowego na ziemi świętokrzyskiej. Później zaprezentowany został film „Szwadron” w reż. Juliusza Machulskiego. W foyer prezentowana była wystawa pamiątek z powstania styczniowego ze zbiorów Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Szaniec 1863 z Sosnowca.

Józef Szaybo pochodził z okolic Białegostoku. Podczas powstania walczył w kawalerii. Odznaczył się szczególnie w dwóch bitwach - pod Kadyszem i Księżopolem, za co został awansowany do stopnia rotmistrza. Po powstaniu zmuszony był opuścić miejsce zamieszkania i osiadł na pograniczu zaboru rosyjskiego i austriackiego. Pracował jako zarządca Wielkiego Pieca w Brodach Iłżeckich.

W 2016 roku nagrobek Józefa Szaybo został odnowiony przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.

Podobne wiadomości
Reklama